Program „Czyste powietrze”

Program „Czyste powietrze” narzędziem w rękach oszustów

Co jakiś czas pojawiają się informacje o nieuczciwych wykonawcach prac w ramach programu „Czyste Powietrze”. „Prosimy o ostrożność” – zaapelował Urząd Miasta Gdyni (UM). Program „Czyste Powietrze” skierowany jest do właścicieli budynków jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych. Środki przeznaczane są na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła – przypomniał magistrat.

Program „Czyste Powietrze” – wykonawcę wybiera się na własne ryzyko

– Beneficjent wybiera wykonawcę na własne ryzyko. Wybór znanych wykonawców minimalizuje ryzyko oszustwa – powiedział Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Jak wskazał UM, między wykonawcami a wojewódzkimi funduszami nie ma umów dotyczących niewykonania prac. By zminimalizować ryzyko, najlepiej jest zweryfikować daną firmę w publicznych, ogólnodostępnych źródłach. Magistrat podpowiedział, by sprawdzić CEIDG, KRS, REGON i Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów. „Uważaj na wykonawców, którzy proponują przesłanie dofinansowania bezpośrednio na ich konto. Zwróć uwagę na nazwę i adres firmy” – podpowiedział UM. Magistrat dodał też, iż Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie promuje konkretnych przedsiębiorstw. Bezpośrednimi partnerami w programie „Czyste Powietrze” są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gminy.

Zachowaj ostrożność!

Przed podpisaniem umowy należy upewnić się, że wszystko jest w niej jasno określone. Szczegółowy opis prac, termin realizacji, koszty – wszystko to powinno być w umowie. Jeżeli coś wydaje się podejrzane, nie należy się bać zadawać pytań. Każda szanująca się firma będzie chciała rozwiać wszelkie wątpliwości klienta – wskazał UM.

Jak zasygnalizował magistrat, jeśli ktoś nadal czuje się niepewny, powinien skonsultować się z radcą prawnym. Choć jest to zwykle dodatkowy koszt, może zaoszczędzić wiele problemów w przyszłości. Nawet po podpisaniu umowy trzeba pamiętać o monitorowaniu prac. Regularne sprawdzanie postępów pomaga wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie – sygnalizował UM.

Każdy klient ma prawo oczekiwać od wybranego wykonawcy wysokiej jakości pracy i profesjonalizmu. Bezpieczeństwo jest najważniejsze! – zaznaczył magistrat. „Nie ryzykujcie swojego dobrobytu finansowego i komfortu życia. Bądźcie świadomi i podejmujcie decyzje z rozwagą. Dzięki temu podejściu, proces modernizacji będzie płynny i satysfakcjonujący” – dodał UM.

Na podstawie: gdynia.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Reklama

Partner Portalu

Partner Portalu

partner merytoryczny

Partner Portalu