1228 wniosków udziału w Rybniku

Program „Czyste Powietrze”. 1228 wniosków udziału w Rybniku

1228 wniosków udziału w programie „Czyste Powietrze” złożyli w 2020 r. mieszkańcy Rybnika. To najwięcej w skali miast i gmin całego województwa śląskiego – chwali się Urząd Miasta Rybnika (UM).

1228 wniosków udziału w Rybniku. Mało czasu na wymianę kopciuchów

Rybnicki magistrat dodaje, że w ubiegłym roku z 1179 rybnickimi wnioskodawcami podpisane zostały już umowy o dofinansowanie domowych inwestycji w nowe źródło ciepła.

Właścicielom użytkującym stare, ponad dziesięcioletnie kotły węglowe został już tylko niecały rok na to, by wymienić swojego kopciucha na kocioł 5 klasy, ekoprojekt, pompę ciepła lub podłączyć się do sieci. Zobowiązują do tego zapisy obowiązującej w województwie śląskim uchwały antysmogowej – przypomina Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Tak naprawdę jednak to nie widmo mandatu powinno motywować do modernizacji źródła ciepła, ale troska o zdrowie i życie najbliższych. To wielki wstyd truć członków rodziny i sąsiadów przez palenie w starym piecu. Wymiana pieca to kosztowna inwestycja, ale zdrowie jest wartością bezcenną, dlatego warto zainteresować się dostępnymi dotacjami i możliwym do uzyskania dofinansowaniem na to zadanie – dodaje prezydent.

1228 wniosków udziału w Rybniku – nadal działa punkt konsultacyjny

Magistrat wskazuje, że szansę na dofinansowanie wymiany ogrzewania na proekologiczne daje rządowy program „Czyste Powietrze” i dodaje, że cieszy się on rekordowym zainteresowaniem rybniczan. Wnioski o udział w programie należy kierować do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, jednak Rybnik, wychodząc naprzeciw mieszkańcom, po raz kolejny uruchomił punkt konsultacyjny, w którym rybniczanie, potrzebujący pomocy w przygotowaniu stosownego wniosku o dofinansowanie, uzyskają wsparcie i poradę.

Punkt konsultacyjny programu Czyste Powietrze działa w budynku „C” rybnickiego Kampusu, przy ul. Rudzkiej 13, a na wizytę należy umówić się wcześniej telefonicznie lub mailowo (tel.: 517 664 090; czystepowietrze@feio.pl). Można też zaczerpnąć informacji z dedykowanej strony internetowej.

1228 wniosków udziału w Rybniku – dla kogo program Czyste Powietrze?

Przy okazji UM przypomina komu dedykowany jest program – jest on adresowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dofinansowanie można pozyskać na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, spełniające najwyższe normy, i na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynków.

Dotacja może wynosić do 30 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 tys. zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama