Proekologiczny mural

Proekologiczny mural w Bielsku-Białej

Proekologiczny mural – który co najmniej przez dekadę będzie zmniejszał zanieczyszczenie powietrza tak, jak by to zrobił las o powierzchni ponad 100 m2 – powstał przy ul. Adama Mickiewicza 9 w Bielsku-Białej – poinformował Urząd Miejski w Bielsku-Białej (UM).

Proekologiczny mural namalowany farbą neutralizującą zanieczyszczenia powietrza

Klub Gaja i Galeria Bielska BWA do współpracy zaprosili Ewę Ciepielewską, artystkę z Grupy Luxus, która namalowała swój projekt na ponad 100 m2 ściany. Praca powstała w ramach programu „Święto drzewa”. Podczas odsłonięcia muralu, które odbyło się 12 października br., został też posadzony platan, a w uroczystości wzięli udział prezydent miasta Jarosław Klimaszewski i zaproszeni goście.

Proekologiczny mural Ewy Ciepielewskiej przedstawiający fragment lasu został wykonany farbami włoskiej firmy.

Farby działają na zasadzie porównywalnej do procesu fotosyntezy u roślin, u których chlorofil katalizuje reakcję produkcji energii. W podobny sposób Airlite wykorzystuje właściwość dwutlenku tytanu do wytwarzania reaktywnych cząsteczek, które neutralizują zanieczyszczenia powietrza w obojętne związki. Namalowany las na ponad 100 m2 ściany zmniejszy zanieczyszczenie powietrza w taki sam sposób, jak zrobiłby to posadzony las o tej samej powierzchni – powiedziała autorka muralu.

Proekologiczny mural na „Święto drzewa”

Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania muralu z pięknym, ekologicznym przesłaniem. Mural został namalowany przez wybitną artystkę. Łączą się w nim trzy aspekty – artystyczny, ekologiczny i edukacyjny. To bardzo dobrze, jeśli kilka rzeczy spina się w jedno. Zwłaszcza teraz, w czasach, kiedy zagrożenie dla planety jest namacalne. Na szczęście coraz więcej osób i instytucji zdaje sobie z tego sprawę, a Bielsko-Biała na pewno. Mamy szereg działań, które mają przypominać o ekologii oraz zmieniać postawy życiowe – zaznaczył prezydent Klimaszewski.

Aktywiści ekologiczni powinni głośno mówić o potrzebie ratowania planety i wspierać każde działanie na rzecz powstrzymania katastrofy klimatycznej. Mogą to robić na różne sposoby, wykorzystując na przykład sztukę. To wspaniale, że mural „Święto drzewa” powstał właśnie w Bielsku-Białej na ulicy Adama Mickiewicza, tuż obok pierwszego biura Klubu Gaja. To symboliczne miejsce dla działań ekologicznych, ale i przypomnienie, że bez wspólnych wysiłków ratujących Ziemię nasze życie może się dramatycznie zmienić. Sadźmy, malujmy, edukujmy i działajmy. Teraz! – zachęcał Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

Na podstawie ms.bielsko-biala.pl

fot. Paweł Sowa/UM w Bielsku-Białej

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny

reklama