Proekologiczne zakupy

Proekologiczne zakupy MPK

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie (MPK) podsumowało miniony rok pod kątem zakupu proekologicznych autobusów.

Jak podaje spółka, rok 2018 to czas dużych inwestycji w tabor autobusowy. Krakowski przewoźnik zainwestował miliony złotych, w tym także środki unijne, aby mieszkańcy mogli korzystać wyłącznie z komfortowych i przyjaznych dla środowiska pojazdów.

Proekologiczne zakupy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie

W 2018 r. MPK wysłało na ulice miasta 161 nowych autobusów, których koszt zakupu wyniósł prawie 200 mln zł. W ramach tych inwestycji zakup aż 78 autobusów był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Na ten cel krakowska spółka komunikacyjna pozyskała ok. 75 mln zł. Dzięki temu już w październiku 2018 r. z ulic Krakowa zostały wycofane wszystkie pojazdy z silnikami, które nie spełniały europejskiej normy emisyjnej – Euro 5.
Krakowskie MPK wskazuje również, że w ubiegłym roku zamontowało na kolejnych sześciu autobusach systemy fotowoltaiczne, które przetwarza promieniowanie słoneczne na energię elektryczną.

W związku z tym, że we flocie MPK jest 26 autobusów elektrycznych w 2018 r. krakowski przewoźnik uruchomił pięć kolejnych stacji ładowania baterii poprzez pantograf. Funkcjonują one na ul. Pawiej, na terenie zajezdni autobusowej Wola Duchacka i zajezdni tramwajowej Podgórze, a także na pętlach autobusowych przy ul. Konopnickiej i ul. ul. Piaszczystej (Prądnik Biały).

Przy okazji MPK informuje, że w ub.r. zawarte zostały także dwie ważne umowy na zakup w sumie 50 nowych, niskopodłogowych tramwajów. Wartość tego kontraktu to prawie 370 mln zł. Rozpoczęto także dialog techniczny w sprawie zamówienia kolejnych 60 niskopodłogowych przegubowych wagonów tramwajowych. Szacowany koszt tego kontraktu to ok. 550 mln zł.

Na podstawie informacji nadesłanej przez MPK w Krakowie

fot. Tomasz Bielecki/MPK w Krakowie

 

reklama

partner medialny