15 nowych, niskopodłogowych autobusów marki MAN, zasilanych sprężonym gazem ziemnym, wyruszyło na trasy gdyńskiej komunikacji miejskiej. Jeszcze w tym miesiącu do Gdyni dotrze kolejnych 15 nowych pojazdów, tym razem Solarisów, napędzanych olejem napędowym.
Wszystkie autobusy, które zasiliły tabor Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni, są proekologiczne: oprócz napędu na gaz, wyróżniają się cichą pracą silnika i spełniają rygorystyczną normę czystości spalin EURO 6.
Każdy MAN kosztował 1,15 mln zł. – To najlepsza cena, jaką można było uzyskać za pojazdy tej klasy. Wraz z ich wprowadzeniem do eksploatacji, wycofaliśmy ze służby 15 najstarszych pojazdów w naszych zasobach – Mercedesów 405. Niektóre z nich zostaną sprzedane, a niektóre wykorzystane na części – powiedział Piotr Topolewicz, członek Zarządu PKM.
Nowe autobusy zakupiono w ramach większego projektu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Oprócz zakupu wspomnianych już Solarisów, przedsięwzięcie obejmuje też stworzenie pierwszych w Gdyni buspasów, przebudowę 19 przystanków i zatok autobusowych oraz placu postojowego dla autobusów. Dodatkowo zrealizowano tzw. działania miękkie: 50 kierowców i kontrolerów biletów zostało przeszkolonych z zakresu obsługi pasażerów, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych.
Całkowita wartość zadania to 38,8 mln zł, z czego 16,3 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.
Na podstawie: www.gdynia.pl













