na wymianę pieców we Wrocławiu

Prawie 22 mln zł na wymianę pieców we Wrocławiu

Prawie 22 mln zł na wymianę pieców we Wrocławiu przeznaczy Unia Europejska. Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia i Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego podpisali 28 września br. promesę na przekazanie środków Gminie Wrocław. Projekt dofinansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego (RPO) w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT WrOF) – poinformował Urząd Miejski Wrocławia (UM). To – jak zaznacza magistrat – kolejny etap tej współpracy.

Dofinansowanie unijne – prawie 22 mln zł na wymianę pieców we Wrocławiu

Łącznie dofinansowaniem w ramach ZIT WrOF objęto 134 gminne budynki mieszkalne. Projekt obejmuje 1258 mieszkań i likwidację w nich 1645 pieców, a jego realizacja ma przynieść wymierne efekty dla środowiska, w postaci ograniczenia emisji pyłu PM10 o 11,39 Mg/rok.

Miasto angażuje gigantyczne środki na poprawę jakości powietrza we Wrocławiu, to nasz priorytet. Do końca 2024 roku przeznaczymy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców – powiedział prezydent Sutryk. – To kolejne wsparcie, które pomoże w walce o czyste powietrze na Dolnym Śląsku. Zależy nam na skutecznym ograniczeniu emisji zanieczyszczeń. Modernizacja systemów grzewczych to ważny element tych działań – podkreślił marszałek Przybylski.

Wrocławski magistrat podkreślił, że wrocławianie zdają sobie sprawę z wyzwania, o czym może świadczyć fakt, że odnotowany został wzrost liczby przyjętych wniosków do Programu KAWKA plus (czyli miejskiego programu dopłat do wymiany pieców) o 10% – i to mimo pandemii. W tym roku już ponad 1100 wniosków wpłynęło do Wydziału Środowiska UM, a kilkaset kolejnych jest procedowanych w Zarządzie Zasobu Komunalnego we Wrocławiu (ZZK), które po pozytywnej ocenie trafią formalnie do statystyk.

Prawie 22 mln zł na wymianę pieców we Wrocławiu – przyjmowanie wniosków w trybie ciągłym

W tym roku do wydania w programach Kawka magistrat miał 15 mln zł i prawie cała ta kwota została już rozdysponowana, ale dla nikogo nie zabraknie pieniędzy – zapewnia UM i dodaje, że nie kończy naboru do KAWKI. Ze względu na wzrost liczby wniosków i zainteresowania mieszkańców uruchomiony został nabór wniosków w trybie ciągłym.

Wrocławski UM zapewnia również, że prowadzi aktywną kampanię na terenie miasta. Rozwieszane są plakaty, wręczane są ulotki na klatkach schodowych, zastosowanie znalazły również mobilne punkty informacyjne i stałe miejsca, w których mieszkańcy mogą zasięgnąć rady. Do dyspozycji mieszkańców są także doradcy energetyczni.

Najlepszy moment na wymianę starego pieca

Wrocławski UM podkreśla przy tym, że teraz jest najlepszy moment na wymianę starego pieca. Im szybciej, tym kwota dofinansowania jest wyższa. Teraz w programie KAWKA Plus na wymianę pieca mieszkańcy mogą otrzymać 15 tys. zł i 5 tys. zł z programu Termo KAWKA na wymianę drewnianych okien. Miasto oferuje dopłaty do rachunków za ogrzewanie, nawet do 4 tys. zł, bezpośrednio na konto firmy dostarczającej ciepło, zwolnienia przez 2 lata z czynszu dla najemców lokali komunalnych, a potem ulga 50% w opłatach czynszowych przez kolejne 3 lata.

„Wspieramy mieszkańców na każdym etapie procesu wymiany pieca – asystenci Zmień Piec, pracownicy BOKów i COMów, doradcy energetyczni – pomagają przejść przez całą procedurę” – kończy UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

reklama

 

reklama