Powstanie pierwszy w Poznaniu chodnik antysmogowy

Poznań to kolejne miasto, w którym firma Skanska wybuduje chodnik redukujący negatywny dla zdrowia człowieka smog. W ramach realizowanego obecnie budynku D kompleksu Nowy Rynek powstanie prawie 4000 m2 chodnika z tzw. zielonego betonu, neutralizującego równowartość zanieczyszczeń wyemitowanych przez samochód, który przejechał w ciągu roku ponad 70 tys. km. Zakończenie prac i oddanie do użytku zaplanowane jest na drugi kwartał 2021 r. Wtedy to mieszkańcy będą mogli wykorzystywać pierwszy w Poznaniu chodnik antysmogowy.

„Zielony beton”, czyli pierwszy w Poznaniu chodnik antysmogowy

W przesłanej do redakcji informacji wskazano, że „zielony beton” to rozwiązanie szczególnie potrzebne w miastach, gdzie smog i zanieczyszczenia pochodzące m.in. ze spalin samochodowych są stale rosnącym problemem. Dzięki promieniom słonecznym, na jego powierzchni dochodzi do redukcji niebezpiecznych dla człowieka cząstek NOx. Są one rozkładane na neutralne związki azotu i wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczania się.

Pomiary przeprowadzane przez Skanska i partnerów naukowych podczas badań laboratoryjnych, a następnie w przestrzeni miejskiej, pokazały, że teren, na którym zainstalowano „zielony beton”, wykazuje średnio o 30% mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni. Firma Skanska zaznacza, że z powodzeniem przetestowała tę technologię przy swoich inwestycjach w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

Pierwszy w Poznaniu chodnik antysmogowy w drugim kwartale 2021 r.

Pierwszy w Poznaniu chodnik antysmogowy z „zielonego betonu” będzie miał prawie 4000 m2. Prace rozpoczną się w pierwszym kwartale 2021 r, a oddanie do użytku zaplanowano na drugi kwartał, wraz z budynkiem D kompleksu Nowy Rynek. Chodnik w ciągu roku zneutralizuje równowartość zanieczyszczeń wyemitowanych przez samochód z silnikiem diesla, który przejechał ponad 70 tys. km.

„Zielony beton” to technologia stająca się standardem w inwestycjach Skanska w Polsce. Jest to kolejny z elementów zrównoważonego budownictwa, który wpisuje się w DNA naszej firmy. W minionym roku wyznaczyliśmy sobie za cel osiągnięcie neutralności emisyjnej do roku 2045 i zredukowanie do roku 2030 emisji dwutlenku węgla o 50%. Z Poznaniem jesteśmy związani od 2011 roku, kiedy to ruszyliśmy z budową pierwszego w tym mieście biurowca Skanska – Malta House. Jako odpowiedzialny deweloper chcemy przyczyniać się do poprawy jakości życia mieszkańców miast, w których realizujemy nasze inwestycje. Budujemy nowoczesne, najwyższej klasy biurowce i dobrze zaprojektowaną, zieloną przestrzeń wokół, a dzięki antysmogowym chodnikom możemy dołożyć dodatkową cegiełkę do działań mających na celu poprawę czystości powietrza – mówi Roland Jarosz, menedżer projektu w spółce biurowej Skanska.

Nowy Rynek – przestrzeń wielu możliwości

Nowy Rynek będzie docelowo składał się z 5 budynków łączących funkcje biurowo-usługowe, handlowe i mieszkaniowe. Całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 100 tys. m2. Kompleks – jak sama nazwa wskazuje – stanie się nowym miejskim rynkiem, miejscem dla biznesu, mieszkańców oraz turystów, zachęcającym do spotkań, sprzyjającym rekreacji i rozrywce.

Jak zaznacza Skanska, Nowy Rynek to obiekt budowany zgodnie z najwyższymi standardami zrównoważonego budownictwa.

Generalnym wykonawcą kompleksu jest spółka Skanska.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Skanska

reklama

 

partner merytoryczny

reklama