Aplikacja dla mieszkańców

Powstanie aplikacja dla mieszkańców Rzeszowa

Urząd Miasta Rzeszowa (UM) pochwalił się, że stolica woj. podkarpackiego otrzyma nagrodę w kwocie 30 tys. zł, dzięki której powstanie aplikacja dla mieszkańców. Jak wskazuje rzeszowski magistrat, prawie 130 programistów z całej Polski wzięło udział w 48-godzinnym Klimatonie dla Miast. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Jurorzy wyłonili cztery zwycięskie rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania czterech miast: Gniezna, Rybnika, Rzeszowa i Wrocławia. Stolica Podkarpacia zaproponowała stworzenie narzędzi pomagających w ochronie przed zagrożeniami klimatycznymi.

Będzie aplikacja dla mieszkańców bazująca na otwartych danych

W wydarzeniu, które odbyło się w miniony weekend uczestniczyło 30 zespołów programistów. Ich zadaniem było przygotowanie narzędzi informatycznych pomagających w rozwiązaniu problemów zaproponowanych przez miasta. Rzeszów zaproponował stworzenie aplikacji do mapowania zagrożeń klimatycznych. W odpowiedzi  na to wyzwanie zespół nazwany Connected Life opracował prototyp platformy Connected City, która została najwyżej oceniona przez jurorów Klimatonu. Narzędzie bazuje na otwartych danych miejskich, takich jak zaludnienie Rzeszowa, lokalizacje instytucji oświaty, położenie jednostek ochotniczej straży pożarnej (OSP), wyniki pomiarów  jakości powietrza oraz innych dostępnych w mieście parametrów. Mapa ma umożliwić wyświetlanie wszystkich istniejących w Rzeszowie zagrożeń zgłaszanych przez mieszkańców w celu sprawnego zarządzania miastem.

Nasze rozwiązanie zostało zakwalifikowane do najlepszej czwórki. Dzięki temu miasto otrzyma od organizatorów konkursu 30 tysięcy złotych. To pieniądze, które zostaną spożytkowane na dalszą pracę zespołu programistów. Przez najbliższe trzy miesiące jego członkowie będą dopracowywać stworzone podczas Klimatonu narzędzia – mówi Sławomir Świder, zastępca dyrektora Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej UM.

Powstanie aplikacja dla mieszkańców dotycząca zagrożeń jakości powietrza i retencji wody

Efektem pracy zespołu programistów będzie aplikacja webowa, przy pomocy której mieszkańcy będą mogli zgłaszać zagrożenia dotyczące m.in. jakości powietrza i retencji wody. Ich zgłoszenia będą sprawdzane przez odpowiednie służby oraz weryfikowane z odczytami czujników, których zadaniem jest kontrola jakości powietrza i poziomu wody – tłumaczy UM.

Wszystkie duże, nowoczesne miasta na świecie korzystają z takich rozwiązań. Bardzo mi zależy, aby Rzeszów także stosował nowe technologie i korzystał z wiedzy mieszkańców. Gratuluję programistom, którzy stworzyli te narzędzia i liczę, że podobnych będzie w mieście więcej. Stawiamy na nowoczesne technologie i chcemy jak najszerzej włączyć rzeszowian w zarządzanie miastem – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Obok Rzeszowa finałową czwórkę stworzyły Gniezno (monitoring wody i odprowadzanych ścieków), Rybnik (analiza mobilności w transporcie publicznym) i Wrocław (zwiększenie bezpieczeństwa aktywnej mobilności uczniów) – dodaje UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Bartosz Gubernat

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny

reklama