Powracają kontrole dymu – ekodron znów nad Szczecinem

Wraz z nastaniem jesiennej aury powracają kontrole dymu wydobywającego się ze szczecińskich kominów za pomocą bezzałogowego statku powietrznego (drona) – poinformował Urząd Miasta Szczecin (UM).

Kontrole dymu z wykorzystaniem specjalistycznego drona

Szczeciński magistrat zaznacza, że specjalistyczny dron, który w sezonie grzewczym patroluje szczecińskie niebo, wyposażony jest w czujniki mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji: formaldehydu, chlorowodoru, lotnych związków organicznych oraz pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, które wytwarzane są podczas spalania w piecach niedozwolonych materiałów i zanieczyszczają powietrze. Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i skierować tam patrol straży miejskiej, który, po kontroli, na osobę dopuszczającą się tego procederu może nałożyć mandat.

Kontrole dymu – wspólne patrole

Jak zaznacza UM, działania – kontrole dymu – są realizowane przez firmę Tomkov i Straż Miejską w Szczecinie, w formie wspólnych patroli, kierowanych w rejony wytypowane wcześniej, m.in. na podstawie zgłoszeń samych mieszkańców. Kontrole odbywają się zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych. W trzech pierwszych miesiącach tego roku pomiarem objęto ponad 13 tys. budynków na łącznym obszarze ponad 10 ha.

Czego nie wolno spalać?

Przy okazji magistrat wskazuje, że patrole prowadzące kontrole dymu wyposażone są również w ulotki zawierające wskazówki, jak palić w piecu oszczędniej i nie dymić, a także spis materiałów, które absolutnie nie mogą służyć do palenia w piecu. Są to: zanieczyszczone odpady drewniane, np. impregnowane i lakierowane, materiały nasączone substancjami chemicznymi, opakowania i butelki z tworzyw sztucznych m.in. po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych. W grupie zakazanych do spalania materiałów UM wylicza także zużyte opony i inne odpady z gumy, a także impregnowaną tekturę.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Szczecin

reklama

 

reklama