Pora na testy

Grupa Energa użyczyła Miastu Gdańsk dwa elektryczne samochody marki Nissany Leaf. Przez dwa tygodnie będą one testowane przez Urząd Miejski w Gdańsku i Zarząd Dróg i Zieleni, a następnie przez Straż Miejską i Miejski Ogród Zoologiczny „Wybrzeża”. Ładowanie aut odbywa się poprzez podłączenie ich do tradycyjnego gniazdka. Do pełnego doładowania auto potrzebuje 6-10 godzin, a naładowane akumulatory powinny starczyć – według zapewnień producenta – na 200 km.
auto1
Test aut jest elementem wdrażania przez Gdańsk projektu „e-Mobilność”, którego zadaniem jest realizacja zadań związanych z wprowadzeniem ułatwień dla posiadaczy pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Poprzez prowadzenie inwestycji infrastrukturalnych, a także innych działań w obszarze wspomagania ekologicznych form transportu lokalne władze zmierzają do poprawy efektywności transportu i zmniejszenia emisji szkodliwych substancji.
 
Wdrażanie projektu wyraziło się już wprowadzeniem zmian do uchwały nr XLVI/1033/13 w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania na drogach publicznych na terenie Miasta Gdańska, z 28 listopada 2013r., dzięki której zwolniono posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych z opłat za parkowanie „na specjalnie wydzielonych stanowiskach postojowych w strefie płatnego parkowania”.
 
Z kolei 5 maja br. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku rozstrzygnąłprzetarg nieograniczony na budowę pierwszych terminali ładowania pojazdów elektrycznych. Mają być one gotowe do 29 sierpnia br.
 
Obecnie Miasto przygotowuje się także do ogłoszenia przetargu na zakup czterech pojazdów elektrycznych, celem promowania ekologicznych form transportu.
 
Na podstawie: www.gdansk.pl
 

Partner Portalu

Partner Portalu