poprawić jakość powietrza

Poprawić jakość powietrza – ministerstwo o Programie „Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” cały czas się rozkręca. Obecnie złożono 90 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 2 mld zł. Naszym celem jest zdecydowana poprawa jakości powietrza w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat – powiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska podczas spotkania z mediami, które odbyło się 22 października br. w Warszawie.

Ministerstwo Środowiska (MŚ) przypomina, że głównym założeniem programu „Czyste Powietrze” jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych piecach.

Program o ogromnej skali finansowej

Chcemy oddychać czystym powietrzem, dlatego podjęliśmy realne działania na rzecz zwalczania smogu. „Czyste Powietrze” to program o ogromnej skali finansowej – jego budżet wynosi 103 mld zł, a realizacja planowana jest do 2029 r. Pomagamy nie tylko w wymianie pieców, ale również w termomodernizacji budynków. Dotychczas w ramach programu podjęto ponad 55 tys. uchwał o udzieleniu finansowania na łączną kwotę ponad 1 mld zł (dotacje i pożyczki) – dodał minister Kowalczyk.

Zdaniem ministra problem smogu w Polsce powinien zniknąć w ciągu ok. 10 lat, gdyż w wyniku inwestycji w nowoczesne piece i termomodernizację, co najmniej 80% domów jednorodzinnych będzie emitować mniej zanieczyszczeń powstających w związku z ogrzewaniem. – Dzięki programowi uda się ograniczyć emisję szkodliwych pyłów do atmosfery o setki tysięcy ton – zaznaczył szef resortu środowiska.

Działania edukacyjne by poprawić jakość powietrza

Minister środowiska podkreślił, iż by poprawić jakość powietrza bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa. – Kontynuujemy nasze działania edukacyjne w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce. Tym razem poprzez kampanię społeczną „Czyste Powietrze – zdrowy wybór!” chcemy kształtować świadomość ekologiczną Polaków w zakresie przyczyn zanieczyszczenia powietrza oraz jego konsekwencji dla zdrowia – powiedział minister Kowalczyk.

Według ministra, kampania edukacyjna dotycząca jakości powietrza ma pokazać, że każdy pojedynczy wybór ma znaczenie. – Chcemy również obalić najbardziej rozpowszechnione mity na temat problemów, związanych z nowoczesnym i nieszkodliwym ogrzewaniem domów jednorodzinnych – dodał.

Dzięki kampanii MŚ planuje dotrzeć do właścicieli domów, w których systemy grzewcze nie spełniają̨ standardów i wyposażone są̨ w kotły i piece starej generacji, opalane złej jakości węglem lub odpadami, czyli do potencjalnych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”.

Kampania będzie realizowana za pomocą Internetu, a jej główną część stanowi felieton informacyjno-edukacyjny.

Na podstawie www.gov.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama