Poprawa jakości powietrza

Poprawa jakości powietrza priorytetem rządu

Wczoraj odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego Krajowym Programem Ochrony Powietrza – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

Posiedzenie otworzył premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że obecnie rządzący stanowią pierwszy, po 1989 r., rząd, który na poważnie zajął się sprawą walki ze smogiem.

Poprawa jakości powietrza – 25-30 mld zł w ciągu 10 lat

Nie chcemy, żeby dzieciom zima w przyszłości kojarzyła się z maseczkami na twarzach, tylko z tradycyjnym śniegiem, bałwanem i sankami. Chcemy oddać Polskę naszym dzieciom w lepszym stanie pod wieloma względami, w tym również z czystszym powietrzem. I my to na pewno zrobimy – zadeklarował szef rządu. Premier zaznaczył, że poprawa jakości powietrza w Polsce jest jednym z priorytetów rządu.

Problem smogu jest bardzo skomplikowany, o czym przekonujemy się od paru lat. Musimy sobie radzić z wieloma zaniedbaniami z poprzednich ośmiu lat – mówił szef rządu. Podkreślił, że walka ze smogiem wiąże się z koordynacją działań związanych z pracą wielu ministerstw: energii, środowiska i budownictwa, których reprezentanci będą uczestniczyć w pracach Komitetu Sterującego Krajowym Programem Ochrony Powietrza.

Przeznaczymy na termomodernizację 25-30 mld zł w ciągu 10 lat. To bezprecedensowa kwota, która przyczyni się do poprawy jakości powietrza – zaznaczył premier. Szef rządu podkreślił, że poddany termomodernizacji budynek zużywa o ok. połowę mniej energii do ogrzewania, co wpływa na obniżenie emisji zanieczyszczeń.

Chcemy konsekwentnie dążyć do poprawy jakości powietrza. Cieszę się, że robimy to w porozumieniu z różnymi środowiskami i organizacjami społecznymi. Zależy nam, by z mapy Polski zniknęły miejsca pokazywane, jako najbardziej zanieczyszczone miasta w Europie – mówił szef rządu. Jak zaznaczył, walka ze smogiem będzie prowadzona przez cały rok.

Na podstawie www.premier.gov.pl

fot. KPRM

reklama

 

reklama