Poprawa jakości powietrza

Poprawa jakości powietrza – priorytetowe wyzwanie dla Mielca

Wnioski o przeprowadzenie kontroli jakości powietrza, prośby o dodatkowe pomiary czy utworzenie zamiejscowego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Mielcu – pism o takim lub podobnym charakterze w ostatnim roku zostało wysłanych kilkanaście – zaznacza Urząd Miejski w Mielcu (UM). Tylko w styczniu 2019 r., Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca skierował sześć pism, m.in. do Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska czy Marszałka Województwa Podkarpackiego. W późniejszym czasie apele trafiały także do Ministra Środowiska i Wojewody Podkarpackiego. Jak podaje mielecki magistrat, cel tych działań był jeden – wyegzekwować rozwiązania, które miałyby bezpośredni wpływ na poprawę jakości powietrza w mieście.

Poprawa jakości powietrza – działania miasta

Najwięcej pism kierowanych było do Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, poza tym jeszcze w styczniu doszło do spotkania prezydenta Wiśniewskiego z Krystyną Sołek, wojewódzkim inspektorem ochrony środowiska w Rzeszowie. Celem spotkania było omówienie możliwych obszarów działania WIOŚ-u na terenie miasta oraz możliwość zintensyfikowania kontroli podmiotów gospodarczych z terenu Mielca, głównie ze Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec (SSE).

Robimy wszystko, by wpłynąć na poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Poza pismami oraz systematyczną korespondencją z osobami decyzyjnymi z terenu województwa jak i kraju, staramy się działać także na innych płaszczyznach. Jednym z pierwszych działań po objęciu stanowiska prezydenta miasta było zakupienie tablic informacyjnych przekazujących dane o poziomie zanieczyszczenia powietrza. O takiej potrzebie wskazywały raporty Krakowskiego Alarmu Smogowego – mówi prezydent Mielca. – Warto przypomnieć także o projektach parasolowych, w ramach których mieszkańcy mogli starać się o dotację do wymiany pieców czy instalacji fotowoltaicznych – dodaje.

Wiele nadziei na zmianę sytuacji w Mielcu wzbudziło spotkanie przedstawicieli samorządu i mieszkańców z Marcinem Warchołem, wiceministrem sprawiedliwości oraz Markiem Surmaczem, zastępcą głównego inspektora ochrony środowiska. Podczas spotkania padło stwierdzenie o braku przeciwskazań do utworzenia w Mielcu delegatury WIOŚ. Jednak do 30. października br., mielecki magistrat nie otrzymał odpowiedzi od Ewy Leniart, wojewody podkarpackiego, do której trafiło pismo z prośbą o przeanalizowanie możliwości utworzenia zamiejscowego oddziału WIOŚ w Mielcu. Magistrat wskazuje też, że bez echa pozostaje nadal list zaadresowany do Ministra Środowiska z 11 marca br. i przypomina, że pismo do Ministra wynikało z wystąpienia Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który zapewniał, że aby rozwiązać problem zatruwania Mielca potrzebna jest ostra reakcja państwa.

Poprawa jakości powietrza nie uda się bez zaangażowania mieszkańców

Mielecki UM dodaje, że wpływ na jakość powietrza mają także codzienne działania mieszkańców. W celu zwiększenia świadomości, mieleckie szkoły włączyły się do programu pn. „Edukacyjna Sieć Antysmogowa”, a właściciele gospodarstw na bieżąco informowani są o tragicznych skutkach spalania materiałów niedozwolonych w przydomowych piecach. Akcji informacyjnych, szkoleń, kampanii edukacyjnych, prelekcji czy konkursów wśród uczniów było znacznie więcej. Działania te, to perspektywa ważna i długoterminowa i jak zapewnia prezydent kluczowa do osiągnięcia sukcesu.

Dążenie do poprawy jakości powietrza jest dla mnie priorytetem. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by osiągnąć wyznaczone cele i mogę obiecać, że nie poprzestaniemy na dotychczasowych działaniach – deklaruje prezydent Wiśniewski.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM w Mielcu

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama