W procedurze wymiany pieca

Pomogą mieszkańcom w procedurze wymiany pieca

Blisko 200 przeszkolonych pracowników Centrum Obsługi Mieszkańców (COM) i Biura Obsługi Klienta (BOM) pomoże mieszkańcom Wrocławia w procedurze wymiany pieca na ogrzewanie proekologiczne – informuje Urząd Miejski Wrocławia (UM). Magistrat podkreśla też, że warto to zrobić, bo miasto przygotowało dla najemców specjalne korzyści w postaci m.in. zwolnień i ulg w czynszu. Czas ucieka a właśnie teraz kwota miejskiego dofinansowania jest najwyższa! – podkreśla UM.

Dofinansowanie do wymiany ogrzewania i drewnianych okien

W programie KAWKA Plus na wymianę pieca mieszkańcy mogą otrzymać 15 tys. zł i dodatkowe 5 tys. zł z programu Termo KAWKA na wymianę drewnianych okien. Miasto oferuje także dopłaty do rachunków za ogrzewanie (nawet do 4 tys. zł, przekazywanych bezpośrednio na konto firmy dostarczającej ciepło), zwolnienia przez 2 lata z czynszu dla najemców lokali komunalnych, a następnie 50% ulgę w opłatach czynszowych przez kolejne 3 lata – wylicza magistrat.

Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy wymieniali swoje piece, ale jako miasto realizujemy również swoje działania. W tym roku podłączamy do sieci ciepłowniczej 400 lokali komunalnych, w przyszłym roku będzie ich aż 1200 – powiedział Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Wyszkoleni pracownicy wesprą mieszkańców w procedurze wymiany pieca

Wrocławski magistrat zaznacza, że miasto wspiera mieszkańców na każdym etapie wymiany ogrzewania. Przeszkoleni pracownicy pomogą wypełnić dokumenty, pokażą od czego zacząć i przeprowadzą przez całą procedurę.

Każdy z najemców, który chce pozbyć się kopciucha musi przede wszystkim uzyskać zgodę zarządcy budynku. Do takiej zgody niezbędne może okazać się wykonanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę (w przypadku pieca na gaz), uchwały wspólnoty mieszkaniowej, a w końcu wypełnienie wniosku do zarządcy. W tym wszystkim pomogą pracownicy COM i BOM, którzy będą także przekonywać tych nieprzekonanych.

Jak zaznacza UM, pracownicy COM i BOK pracują też w terenie, pukając do drzwi mieszkańców i zachęcając najemców lokali komunalnych do sięgnięcia po środki z programu KAWKA Plus i Termo KAWKA.

W procedurze wymiany pieca pomogą doradcy energetyczni

Miesiąc temu na pięciu wrocławskich osiedlach pracę rozpoczęli Asystenci „Zmień Piec” – to pilotażowy program. W przyszłym roku będą pracować w kolejnych miejscach. Doradcy energetyczni każdego dnia są do dyspozycji mieszkańców pod numerem telefonu 71 799 67 99. Od początku roku odebrali oni ponad 3,5 tys. połączeń, a w samym lipcu blisko 800. Asystenci doradzają jaki rodzaj ogrzewania wybrać i od czego zacząć. W przypadku właścicieli domów jednorodzinnych doradcy tłumaczą jak połączyć miejski program dofinansowania KAWKA Plus i program „Czyste Powietrze” z dofinansowaniem udzielanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

We Wrocławiu po 2024 r. nie powinny już funkcjonować piece pozaklasowe oraz piece najniższych klas (pierwszej i drugiej) – przypomina UM i dodaje, że z kolei do 2028 r. mają być usunięte, z nielicznymi wyjątkami, wszystkie piece na paliwa stałe. To wynika z uchwały antysmogowej, przyjętej przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

Wymiana ogrzewania – trochę danych statystycznych

Magistrat wskazuje, że do wymiany pozostaje jeszcze 4 tys. pieców w budynkach w 100% należących do gminy, a we wspólnotach mieszkaniowych jest to 8 tys. pieców i 8 tys. w domach jednorodzinnych.

W tym roku miasto wymieni kopciuchy na proekologiczne ogrzewanie w 35 budynkach, łącznie wymienionych zostanie ok. 400 pieców. W 2021 r. planowana jest realizacja w 126 budynkach – to ok. 1200 mieszkań. Przy okazji UM wylicza, że liczba zlikwidowanych palenisk w latach 2014-2019 wyniosła 8130.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Wrocławia

fot. UM Wrocławia

reklama

reklama

 

partner merytoryczny

reklama