Pomnik „kopciucha”

Pomnik „kopciucha” w Skawinie

Na rynku w Skawinie pojawił się pomnik „kopciucha” – starego, nieekologicznego pieca węglowego. Urządzenie przypomina mieszkańcom o obowiązku jego wymiany do końca 2022 r. – podkreśla Urząd Miasta i Gminy w Skawinie (UMiG).

Pomnik „kopciucha” – element akcji promocyjnej

Urzędnicy ze Skawiny zwracają uwagę, że sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Za oknem robi się coraz zimniej i już wkrótce mieszkańcy ruszą do kotłowni ogrzewać swoje domy. Pracownicy UMiG widząc zbliżający się problem postanowili rozpocząć akcję promocyjną zachęcającą do skorzystania z dotacji do wymiany „kopciuchów” na nowy piec, spełniający wymagane normy.

Pomysł wziął się z potrzeby. Mimo wielu akcji informacyjnych w Internecie, na zebraniach wiejskich, w szkołach i w trakcie kontroli domowych kotłowni, wciąż są mieszkańcy, którzy mogą nie wiedzieć o obowiązku wymiany „kopciucha” do końca 2022 roku. Stary, zużyty piec na rynku przyciąga uwagę i może zachęcić do jego zlikwidowania – mówi Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny.

Pomnik „kopciucha” na rynku – wybór miejsca nieprzypadkowy

Miejsce zostało wybrane celowo. Przez rynek codziennie przechodzi mnóstwo osób, a Wydział Ochrony Powietrza UMiG, który zajmuje się przyznawaniem dotacji znajduje się tuż obok. W uzyskaniu dofinansowania mieszkańcom pomoże zespół ekodoradców. To osoby, które przedstawią wszystkie dofinansowania, odpowiedzą na pytania i poprowadzą przez cały proces pozyskania środków – podkreśla UMiG.

Urzędnicy podkreślają, że pomoc eksperta jest niezbędna, ponieważ programy pomocowe łączą się ze sobą. Przy poprawnie wypełnionych wnioskach mieszkańcy mogą otrzymać nawet 90% zwrotu kosztów przy wymianie „kopciucha”. Żeby ułatwić zdobycie tak dużego dofinansowania, potrzebny jest ekodoradca, który stanie się „tłumaczem” zawiłości dotacyjnych. Pomoże wypełnić całą dokumentację w taki sposób, by mieszkańcy uzyskali, jak największe wsparcie – przekonuje UMiG.

Pomnik „kopciucha” będzie znajdował się na rynku aż do zakończenia sezonu grzewczego. Zostanie wykorzystany do edukowania młodzieży. Dzieci ze szkół i przedszkoli wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez ekodoradcę, który pokaże im stary piec, wyjaśni, jak szkodliwe jest korzystanie z niego i opowie, co należy zrobić, by w przyszłości zmniejszyć zanieczyszczenie skawińskiego powietrza – dodaje UMiG.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UMiG Skawina

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu