nie rezygnują z ogrzewania węglem

Polacy nie rezygnują z ogrzewania węglem

Polacy coraz rzadziej do ogrzewania domu wybierają ekogroszek, wzrasta natomiast popularność drewna i węgla kamiennego – wynika z raportu Oferteo.pl. Przy wyborze materiału opałowego jako najważniejszy czynnik ponad dwie trzecie badanych wskazuje koszty, a 48% kieruje się ochroną środowiska. Jak pokazują dane, Polacy nie rezygnują z ogrzewania węglem.

Popularność ekogroszku drastycznie spada, a rośnie popularność drewna

Dzięki danym zgromadzonym przez Oferteo.pl, serwis łączący poszukujących produktów i usług z ich dostawcami, można zaobserwować, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniły się preferencje Polaków w kwestii ogrzewania. Mimo że temat zanieczyszczenia środowiska, w tym smogu i ich konsekwencji zdrowotnych jest coraz częściej poruszany w mediach, właściciele domów nie rezygnują z ich ogrzewania węglem, czyli w sposób nieekologiczny.

nie rezygnują z ogrzewania węglem

Widać, że znacząco wzrosła w ostatnim czasie popularność drewna, które w tym roku wybrało aż 22% badanych. W miarę konsekwentnie wzrasta liczba osób wybierających, uznawany za proekologiczny, pellet drzewny, a także najbardziej szkodliwy dla środowiska węgiel kamienny. Co ciekawe, w tym roku wyraźnie rzadziej niż w ubiegłym właściciele domów sięgali po ekogroszek, który serwis Oferteo.pl wskazuje jako jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska opcji. W latach 2017 i 2018 był on najpopularniejszym materiałem opałowym, wybieranym odpowiednio przez 40% i 31% badanych. Obecnie, z wynikiem 19%, zajmuje dopiero czwarte miejsce. Na spadku zainteresowania ekogroszkiem wyraźnie skorzystały inne materiały.

Polacy nie rezygnują z ogrzewania węglem, a ekologia przegrywa z ekonomią

Analiza Oferteo.pl pokazuje, że czynnikiem, który ma dla Polaków kluczowe znaczenie przy wyborze materiału opałowego, są koszty – wskazało tak ponad dwie trzecie (67%) badanych. Racje ekologiczne natomiast uwzględnione zostały przez 48% respondentów. Inne aspekty brane pod uwagę to np. możliwość dostawy do domu (29%), pochodzenie materiału, tzn. czy jest on krajowy (26%), a także łatwość przechowywania (24%).

nie rezygnują z ogrzewania węglem

W tym roku badani najczęściej kupowali zapas do dwóch ton materiału opałowego. Taka ilość była zamawiana w 46% przypadków. Co piąty ankietowany zaopatrzył się natomiast w 3 tony paliwa. – Sezon grzewczy trwa dopiero od kilku tygodni, ale właściciele domów często szukanie odpowiedniego dostawcy opału rozpoczęli jeszcze w wakacje. Przygotowując się na zimę, warto poświęcić czas nie tylko na zastanowienie się nad rodzajem materiału opałowego, ale także nad odpowiednim dostawcą, który zapewni nam paliwo najlepszej jakości w korzystnej cenie – mówi Karol Grygiel z Zarządu Oferteo.pl.

Przedstawione dane pochodzą z analizy zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl od listopada 2018 r. do końca października 2019 r., przez osoby poszukujące opału oraz z ankiety przeprowadzonej w lipcu 2018 r. wśród 450 osób.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. i rys. Oferteo.pl

reklama

reklama

reklama

 

partner merytoryczny

reklama