Pieniądze z programu „Stop Smog”

Po pieniądze z programu „Stop Smog” sięgają Raszyn i Dąbrówka

Łącznie 40 przedsięwzięć niskoemisyjnych, w sumie za blisko 1,5 mln zł, zrealizują Raszyn i Dąbrówka sięgając po pieniądze z programu „Stop Smog”, który jest finansowany z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował, że na ten cel przekaże ponad 1 mln zł dofinansowania, a mazowieckie gminy wyłożą ze środków własnych ok. 450 tys. zł.

Po pieniądze z programu „Stop Smog” na 20 przedsięwzięć sięgnie Raszyn

Program „Stop Smog”, wdrażany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW, to szansa dla wszystkich zainteresowanych samorządów nawet na 70% dofinansowania kosztów niskoemisyjnych inwestycji. Pozostałe 30% stanowi wkład własny gminy/powiatu. Dzięki temu mieszkańcy gmin – położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa – mogą otrzymać dotację do 100% kosztów przedsięwzięcia – tłumaczy Fundusz.

Raszyn w ciągu dwóch lat zaplanował realizację 20 przedsięwzięć niskoemisyjnych w 20 jednorodzinnych budynkach mieszkalnych na rzecz najmniej zamożnych gospodarstw domowych. Przewidywany koszt tego zadania to nieco ponad 972 tys. zł (w tym niemal 680,5 tys. zł z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, a ponad 291,6 tys. zł własnego budżetu). Pieniądze te zapewnić mają poprawę efektywności energetycznej w siedmiu budynkach oraz pozwolą na wymianę 20 nieefektywnych źródeł ciepła. Zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania budynku mieszkalnego jednorodzinnego i podgrzewania wody użytkowej – liczone łącznie dla wszystkich przedsięwzięć niskoemisyjnych objętych porozumieniem – wyniesie ponad 55% – wykazuje NFOŚiGW.

Również Dąbrówka sięgnie po pieniądze z programu „Stop Smog”

Również Dąbrówka będzie realizowała 20 przedsięwzięć niskoemisyjnych w 20 budynkach. W ciągu trzech lat w pięciu budynkach poprawiona ma zostać efektywność energetyczna, a źródła ciepła zostaną wymienione we wszystkich 20 budynkach. W tym przypadku – dla całego przedsięwzięcia – zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej szacuje się na ponad 30%. Całość pochłonie 500 tys. zł (350 tys. zł z Funduszu Termomodernizacji i Remontów i 150 tys. zł środków własnych).

Do programu „Stop Smog” przystąpiło dotychczas 13 gmin: osiem z woj. małopolskiego (Brzesko, Kraków, Limanowa, Niepołomice, Skawina, Spytkowice, Sucha Beskidzka i Tuchów), trzy z woj. śląskiego (Pszczyna, Rybnik i Sosnowiec) oraz dwie z woj. mazowieckiego (Raszyn i Dąbrówka). To w sumie zadeklarowanych 2151 niskoemisyjnych inwestycji o łącznej wartości 112,3 mln zł, w tym 72,8 mln zł z budżetu państwa i 34,8 mln zł wkładu własnego gmin – dodaje NFOŚiGW.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama