„oddychające” płuca

„Oddychające” płuca pokażą jakość powietrza na ekranach

Na ponad 20 tys. ekranów wyświetlane będą „oddychające” płuca, których kolor zależny będzie od zanieczyszczenia powietrza w okolicy. Na ekranach pojawi się informacja o aktualnym stężeniu pyłu PM10 i opis jakości powietrza: „średnia”, „zła” albo „bardzo zła”. Informacja o zagrożeniu pojawi się aż w 58 miastach – zapowiada Polski Alarm Smogowy (PAS).

„Oddychające” płuca mają ostrzegać przed zagrożeniem

Polski Alarm Smogowy we współpracy ze Screen Network wystartował z drugą edycją ogólnopolskiej akcji pokazującej jakość powietrza. Akcja, wykorzystująca „oddychające” płuca ma też ostrzegać przed zagrożeniem. Mieszkańcy 58 miast w Polsce, w dniach z podwyższonym stężeniem pyłów PM10, zobaczą informację ostrzegającą przed smogiem. Informacje te będą wyświetlane na 20 tys. ekranów, na których pokazywane są wirtualne płuca. Ich kolor zależny jest od poziomu zanieczyszczenia powietrza. Kampania będzie trwała do zakończenia sezonu smogowego – podał PAS.

„oddychające” płuca

– Kampania jest wirtualnym uzupełnieniem naszej akcji, w której pokazujemy model ludzkich płuc „oddychający” zanieczyszczonym powietrzem. Mobilna instalacja w „realu” znajdzie się w ponad sześćdziesięciu miejscowościach. Ale dzięki współpracy ze Screen Network mamy okazję pokazać ją dodatkowo na ponad 20 tysiącach ekranów. Chcemy ostrzegać przed smogiem, ponieważ każdy ekran z płucami pokazywać będzie aktualną jakość powietrza uzupełnioną o informację, że jest średnia, zła lub bardzo zła. Planujemy dotrzeć z naszym przekazem do milionów osób, tak aby po tym ciężkim sezonie smogowym, nie było wątpliwości co należy zrobić: wymienić stare piece i ocieplić nasze domy. „Kopciuchy” – kotły na węgiel i drewno to aż 78% emisji szkodliwego pyłu PM2.5 na terenie kraju – zaznacza Piotr Siergiej, rzecznik PAS.

Ekrany użyczone w formule pro-bono

– W ramach akcji wykorzystujemy bieżące odczyty poziomu pyłów zawieszonych i przekładamy je na generowaną w czasie rzeczywistym animację pyłu. Im jakość powietrza jest gorsza, tym płuca bardziej ciemnieją. Dodatkowo na ekranach wyświetlamy aktualny poziom zanieczyszczeń w okolicy. Dzięki temu zabiegowi możemy wizualizować niewidzialne dla ludzkiego oka zagrożenie. Dzięki połączeniu ekranów z czujnikami mierzącymi jakość powietrza, wyświetlane treści są generowane w czasie rzeczywistym. Z racji wagi problemu Screen Network użyczył swoich ekranów w formule pro-bono – podkreśla Damian Rezner ze Screen Network.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x PAS

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu