Plan gospodarki niskoemisyjnej

Plan gospodarki niskoemisyjnej – aktualizacja w Katowicach

Ponad pół miliarda złotych na inwestycje, których głównym celem jest ograniczenie zanieczyszczenia powietrza i zjawiska smogu i kolejne setki milionów na przedsięwzięcia, których pośredni efekt będzie taki sam – Katowice aktualizują plan walki z niską emisją.

Jak podaje Urząd Miasta Katowice (UM), dowodem na faktyczną intensyfikację tego typu działań jest podsumowanie wsparcia na wymianę przestarzałych źródeł ciepła, które w 2017 r. było dwa razy wyższe niż średnio w poprzednich latach. Kolejne podwojenie tych wydatków nastąpi już w bieżącym roku.

Plan gospodarki niskoemisyjnej – narzędzie walki ze smogiem

Pierwotna treść „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice” (PGN) została uchwalona przez katowicką radę miasta w październiku 2014 r. Jego nowa wersja zawiera m.in. analizę bieżącej sytuacji miasta oraz opis 36 projektów mających wpłynąć na poprawę stanu środowiska przyrodniczego. Katowicki magistrat zaznacza, że aktualizacja PGN-u jest konsekwencją m.in. wprowadzenia tzw. uchwały antysmogowej, zmiany wielu przepisów, ale także dużej uwagi, jaką katowicki samorząd przywiązuje do tematu walki z przyczynami niskiej emisji.

W 2016 r. użyliśmy hasła „10 razy 10”, które oznaczało 10 mln zł przeznaczane na walkę z niską emisją w trakcie 10 kolejnych lat. Okazało się, że faktycznie i tak wydaliśmy więcej. Teraz, nieco upraszczając, możemy powiedzieć, że na ten cel wydamy do 2030 r. nawet 565 mln zł. Część środków będzie pochodzić ze źródeł zewnętrznych. Jednak zapisy na papierze to jedno, a faktyczne pieniądze to drugie. Aby taka kwota rzeczywiście została wydana potrzebna jest duża determinacja i wola nas wszystkich. W przyszłości będzie oznaczało to także podejmowanie trudnych decyzji o ograniczeniu środków na inne działania. Dynamika przepływów finansowych będzie podobna do tej, z jaką mamy do czynienia w wypadku funduszy unijnych, gdy zasadnicze koszty pojawiają się w okolicach połowy okresu programowania. Wcześniej należy przygotować projekty, ludzi i procedury dostosowane do znacznie większej skali działania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wymiana ogrzewania na proekologiczne

Zgodnie z założeniami znowelizowanego PGN-u najwięcej, bo aż 291 mln zł, Katowice planują wydać na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w komunalnych budynkach wielorodzinnych. Na ten sam cel, lecz w prywatnych mieszkaniach i domach katowiczan, planowane jest wydanie 235 mln zł. Warto przy tym zaznaczyć, że 176 mln zł pochodzić ma ze środków własnych miasta, a reszta ze źródeł zewnętrznych. Dodatkowe 39 mln zł mogą pochłonąć podobne inwestycje w nieruchomościach, w których gmina Katowice jest udziałowcem wspólnot mieszkaniowych.

To najważniejsze projekty bezpośrednio ograniczające niską emisję. W ramach dokumentu wymienione są także dodatkowe działania, które mają pośredni wpływ na ograniczanie smogu. Katowicki magistrat wymienia tu m.in. termomodernizację budynków użyteczności publicznej, wymianę oświetlenia, poprawę zarządzania transportem, budowę centrów przesiadkowych i zakup nowego taboru oraz kolejne akcje edukacyjne.

Potwierdzeniem, że przyśpieszamy walkę ze smogiem jest nie tylko kształt dokumentu, który dyskutowany będzie przez katowickich radnych, ale działania, które już podejmujemy. W 2017 roku wsparliśmy dofinansowanie wymiany blisko 800 przestarzałych pieców węglowych, czyli dwa razy tyle, ile średnio w ubiegłych latach. W tym roku mamy zaplanowane środki na kolejne podwojenie liczby wniosków – zapewnia prezydent Krupa.

Oprócz wymiany dokładnie 798 nieprzyjaznych środowisku źródeł ciepła (rozliczenie wszystkich wniosków z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach nastąpi zgodnie z przepisami do 30 maja 2018 r.), katowicki samorząd wsparł w ubiegłym roku montaż 65 instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Na rok 2018 r. w katowickim magistracie złożono wnioski na zmianę 1854 systemów grzewczych oraz montaż 282 instalacji OZE.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Katowice

fot. UM Katowice

 

reklama