akcja antysmogowa w Poznaniu

Pilotażowa akcja antysmogowa w Poznaniu

Odpowiedzi na szereg pytań, w tym o to czym jest smog, skąd się bierze i jak wpływa na zdrowie ludzi można było poznać w minioną środę (13. marca) w Urzędzie Miasta Poznania (UM).

Na dziedzińcu magistratu stanęło też mobilne laboratorium, składające się m.in. z bezzałogowego statku powietrznego (drona) i samochodu elektrycznego.

„Spalajmy. Nie zatruwajmy” akcja antysmogowa w Poznaniu

Spotkanie i pokaz sprzętu oraz późniejsze pomiary jakości powierza odbyły się w ramach akcji „Spalajmy. Nie zatruwajmy”. Miała ona charakter pilotażowy, ale magistrat zapowiada, że będzie kontynuowana w ramach poznańskiego budżetu obywatelskiego.

Jak podkreśla UM, celem akcji jest uświadomienie mieszkańcom, jak ważna jest dbałość o jakość powietrza i przeprowadzenie pomiarów pod kątem emisji pyłów. W tym celu Poznań nawiązał współpracę z Głównym Instytutem Górnictwa z Katowic (GIG).

Nasza akcja ma głównie charakter edukacyjny. Cieszę się, że na sali jest tylu młodych. Chcemy uświadomić poznaniakom, jak ważna jest troska o środowisko oraz jakie skutki niesie za sobą spalanie odpadów. Liczymy, że dzięki takim działaniom wielu z nich zmieni swoje zwyczaje i zacznie przykładać większą wagę do tego, co spala w swoich piecach i kominkach ludzi – powiedziała Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Poznański magistrat wyjaśnia, że Eko Patrol GIG, to usługa, która bazuje na autorsko opracowanych mobilnych czujnikach pomiaru wskaźników zanieczyszczeń powietrza. Dotychczas GIG świadczył usługę dla miast na terenie Polski południowej. Eko Patrol GIG jako platformy pomiarowe wykorzystuje drony oraz samochód elektryczny.

Po spotkaniu w magistracie przeprowadzono także badania pomiarowe. Członkowie Eko Patrolu GIG dokonali ich, w asyście strażników miejskich, na osiedlu Warszawskim, gdzie problem złej jakości powietrza jest szczególnie odczuwalny. Zgromadzone dane opracowywane zostaną w formie raportu. Znajdą się w nim wyniki przeprowadzonych badań, wraz z ich interpretacją i wizualizacją.

Przeprowadzona w minioną środę akcja „Spalajmy. Nie zatruwajmy” miała charakter pilotażowy. Działania tego typu będą kontynuowane – zapowiada magistrat i dodaje, że projekt monitorowania jakości powietrza w Poznaniu z użyciem dronów i innego specjalistycznego sprzętu zwyciężył w ostatniej edycji poznańskiego budżetu obywatelskiego (PBO). Badania w ramach PBO będą prowadzone prawdopodobnie od października do połowy grudnia br. Firma, która się tym zajmie zostanie wyłoniona w przetargu – dodaje UM.

Na podstawie www.poznan.pl

fot. UM Poznania

reklama

 

reklama