W pełni elektryczne autobusy

Pierwsze w pełni elektryczne autobusy we flocie MPK w Częstochowie

Do Częstochowy dotarło pierwszych pięć autobusów elektrycznych marki Autosan, a docelowo będzie ich 15. Wkrótce rozpoczną regularne kursy po mieście – donosi na swojej stronie internetowej Urząd Miasta Częstochowy (UM), powołując się na źródło informacji, jakim jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie (MPK). Jak wskazuje częstochowski magistrat, nowe autosany to pierwsze w pełni elektryczne autobusy we flocie częstochowskiego przewoźnika.

W pełni elektryczne autobusy w Częstochowie od 6 maja

Zakup „elektryków” został zakontraktowany w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Pierwsze egzemplarze dotarły do Częstochowy w czwartek (6 maja) wieczorem. Z fabryki w Sanoku przyjechały na jednym ładowaniu – dodaje UM.

Komunikacja miejska szczególnie w tych trudnych dla branży czasach musi proponować pasażerom komfortowy, bezpieczny i ekologiczny transport. Wówczas perspektywa skorzystania z usług MPK będzie dla nich atrakcyjna, a szanse, że część z osób przesiądzie się ze swojego prywatnego pojazdu na autobus lub tramwaj, wzrosną. Po to realizujemy szereg inwestycji, w tym związanych z ekologicznymi autobusami i tramwajami, czego dzisiaj mamy kolejny przykład – powiedział Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Pierwsze w pełni elektryczne autobusy po wcześniejszych testach

Dwunastometrowe modele Sancity były wcześniej przez kilka miesięcy testowane na ulicach Częstochowy, a szkolenie z ich obsługi przeszło kilkudziesięciu kierowców. Dostarczone egzemplarze mają już biało-czerwone barwy częstochowskiego MPK i po niezbędnych procedurach odbiorowych wyjadą na ulice. Nowe autobusy oprócz proekologicznego napędu posiadają m.in. biletomaty do transakcji bezgotówkowych, pełen monitoring, czy klimatyzację.

Pozostałych 10 pojazdów powinno dotrzeć do Częstochowy przed wakacjami. Koszt przyłączenia autobusów do floty miejskiego przewoźnika (wraz z infrastrukturą do ładowania i ubezpieczeniem) wyniesie łącznie ok. 48 mln zł.

Na podstawie www.czestochowa.pl

fot. UM Częstochowy/MPK w Częstochowie

reklama

 

partner merytoryczny

reklama