Pierwsze sztuki „przegubowych elektryków”

Pierwsze sztuki „przegubowych elektryków” w Krakowie

Firma Solaris Bus & Coach rozpoczęła realizację podpisanej w maju poprzedniego roku umowy na dostawę 50 autobusów Urbino 18 electric dla Krakowa. Producent dostarczył pierwsze sztuki „przegubowych elektryków”, które wyjadą na linię nr 179 – poinformowało kilka dni temu Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie (MPK).

Pierwsze sztuki „przegubowych elektryków” dotarły do Grodu Kraka

Nowe elektrobusy zasiliły dotychczasowy tabor liczący 394 Solarisów, w tym 28 autobusów elektrycznych, z których część zadebiutowała na ulicach miasta już w 2016 r.

Od wielu lat inwestujemy w bezemisyjne autobusy. To przecież właśnie Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym w 2014 roku została uruchomiona regularna linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. Kraków był także pierwszym dużym miastem, w którym zostały wycofane wszystkie autobusy z silnikami poniżej normy Euro 5. Po zakończeniu dostaw 50 autobusów Solarisa mieszkańcy już w połowie tego roku będą mieć do dyspozycji w sumie prawie 80 bezemisyjnych pojazdów – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Na pewno będziemy kontynuować zamówienia przyjaznych dla środowiska autobusów. Na początku tego roku złożyliśmy wniosek do programu Zielony Transport Publiczny o dofinansowanie zakupu kolejnych 40 przegubowych autobusów elektrycznych. Jeżeli nasz wniosek zostanie pozytywnie oceniony to już wkrótce bezemisyjne pojazdy będą stanowić ok. 20% naszej floty – zaznaczył Rafał Świerczyński, prezes Zarządu MPK w Krakowie.

Pierwsze sztuki „przegubowych elektryków” wraz z urządzeniami ładującymi

Wraz z zamówionymi pojazdami, producent dostarczył miejskiemu przewoźnikowi 50 sztuk urządzeń ładujących za pośrednictwem złącza plug-in. Każdy autobus został także konstrukcyjnie przygotowany do wolnego ładowania poprzez pantografy – dodaje MPK i wskazuje, że metoda wolnego ładowania za pomocą pantografów jest nowatorskim rozwiązaniem. Ma ono na celu jak najlepsze wykorzystanie terenu zajezdni. Autobusy mogą również być ładowane w formie tzw. szybkiego ładowania za pomocą pantografów i tego typu ładowarki już funkcjonują na terenie zajezdni Wola Duchacka i Podgórze oraz w rejonie pętli autobusowych: przy ulicy Pawiej, na pętli Dworzec Główny Wschód, os. Podwawelskim, Białym Prądniku i Nowym Bieżanowie.

Konsekwencja Krakowa w rozwijaniu zeroemisyjnego transportu jest imponująca. Cieszymy się, że Solaris może być częścią tego procesu, który ma tak ogromne znaczenie dla wszystkich mieszkańców, nie tylko samych pasażerów. Wierzymy, że nowoczesna komunikacja powinna być cicha, czysta i bezpieczna. Nowo dostarczone elektryczne modele Urbino spełniają wszystkie te kryteria – powiedział Mateusz Figaszewski, dyrektor rozwoju elektromobilności w Solaris Bus & Coach.

Pierwsze sztuki „przegubowych elektryków” zasilane przez baterie Solaris High Energy

Przy okazji MPK wskazało, że magazynami energii w nowych autobusach są baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 300 kWh. Zamówiony przez krakowskiego przewoźnika model pomieści 141 pasażerów, z czego 43 osoby będą mogły skorzystać z miejsc siedzących. Dodatkowe wyposażenie obejmuje pełny monitoring, rozbudowany system informacji pasażerskiej, a także klimatyzację, ładowarki USB i udogodnienia dla osób z ograniczoną mobilnością.

10 nowych autobusów 18 marca zostało skierowanych na linię nr 179 (Osiedle Kurdwanów – Dworzec Główny Zachód). 50 nowych bezemisyjnych autobusów będzie kursować przez Aleje Trzech Wieszczów, a więc w tym rejonie miasta, gdzie zdarzają się największe przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza. Na zakup pojazdów MPK uzyskało ok. 110 mln zł dotacji ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. MPK w Krakowie

reklama

reklama

 

reklama

partner merytoryczny

reklama

reklama