Pięć autobusów elektrycznych dla Głogowa

Firma Solaris Bus & Coach (SB&C) podpisała z miastem Głogów umowę na dostawę pięciu autobusów elektrycznych. Pięć autobusów elektrycznych Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą ładowania zostanie dostarczonych do miasta latem 2024 r. To pierwsze bezemisyjne pojazdy, w które zainwestowało dolnośląskie miasto – poinformował producent autobusów.

Pięć autobusów elektrycznych – Głogów chce być „eko”

– Zakup kolejnych autobusów elektrycznych przez gminę miejską Głogów ma nie tylko wymiar społeczny i gospodarczy, ale przyniesie także wiele korzyści ekologicznych. Zależy nam, żeby autobusy w Głogowie były zeroemisyjne i nie zanieczyszczały naszego środowiska. Firma Solaris jest liderem na rynku europejskim wśród producentów autobusów elektrycznych, dlatego też cieszymy się niezmiernie na tę współpracę – powiedział Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Zgodnie z podpisaną umową pierwsze bateryjne pojazdy zawitają do dolnośląskiego miasta w drugiej połowie 2024 r.

Waldemar Wlazło, dyrektor sprzedaży Regionu Zachodnio-Południowego w Polsce w SB&C, pogratulował imponującej inwestycji Głogowa. Stwierdził, że inwestycja w bezemisyjne autobusy uczyni transport publiczny w mieście bardziej zrównoważonym i przyjaznym mieszkańcom.

Pięć autobusów elektrycznych i infrastruktura ładowania

Jak poinformował SB&C, napęd autobusów będzie oparty na silniku o mocy 220 kW, zasilanym energią z baterii Solaris High Energy. Magazyny energii o pojemności 280 kWh będą ładowane poprzez złącze plug-in. Będą także dostosowane do zasilania za pomocą pantografu odwróconego, czyli opuszczanego ze stacji ładowania na dach pojazdu. Dzięki elastycznym rozwiązaniom ładowania autobusy będą operacyjne przez cały dzień – zaznacza ich producent.

Jak dodał SB&C, wraz z pojazdami dostarczona zostanie również infrastruktura do ładowania. Stacja szybkiego ładowania zostanie wybudowana przy ul. Towarowej, a ładowarki plug-in będą znajdować się na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Transportowej. Stacje ładowania staną się kluczowymi punktami w infrastrukturze miasta. Umożliwią szybkie i wydajne ładowanie autobusów – zapewnia firma.

Współpraca producenta z Głogowem sięga 2006 r. Do tej pory do miejskiej floty dołączyło ponad 20 pojazdów marki Solaris, w tym cztery z napędem hybrydowym.

Na podstawie: solarisbus.com

fot. SB&C

Partner Portalu

Partner Portalu