Pięć autobusów elektrycznych

Pięć autobusów elektrycznych dla Ełku z pomocą NFOŚiGW

Już na początku 2025 r. Ełk zyska pięć autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dotacja w wysokości 12,2 mln zł z programu Zielony Transport Publiczny pokryje ponad 70% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia – poinformował NFOŚiGW.

Modernizacja taboru autobusowego – pięć autobusów elektrycznych dla Ełku

Jak tłumaczy NFOŚiGW, pięć autobusów elektrycznych, które wykorzystywać będzie Ełk, stanowić będą pojazdy klimatyzowane, niskopodłogowe, przewożące do 70 osób. Ich zasilanie zapewnią ładowarki zamontowane na terenie ełckiej zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Łukasiewicza. Uruchomienie pięciu punktów ładowania pozwoli na montaż trzech ładowarek stacjonarnych typu plug-in. Elektrobusy mają być obsługiwane przez co najmniej 10 kierowców i czterech mechaników. W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie dla nich szkolenia z zakresu obsługi pojazdu, w tym obsługi techniczno-eksploatacyjnej. Wspólny możliwy przebieg pięciu zakupionych autobusów elektrycznych wyniesie ponad 230 tys. km rocznie.

Umowa o dofinansowanie została podpisana 12 kwietnia br. w Warszawie. Sygnowali ją Artur Michalski, wiceprezes Zarządu NFOŚiGW oraz Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Ełcka flota proekologicznych pojazdów systematycznie się powiększa

Według NFOŚiGW, Ełk zamieszkiwany przez ponad 60 tys. mieszkańców, już od kilku lat systematycznie buduje flotę autobusów z napędem proekologicznym. Starania są prowadzone z myślą o czystszym powietrzu w mieście i w kierunku poprawy warunków przewozu mieszkańców.

Dofinansowany projekt, który w całości będzie kosztował ok. 19,3 mln zł, wniesie walor antysmogowy. Ograniczona zostanie emisja tlenków azotu oraz pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10). Wprowadzenie autobusów elektrycznych do ruchu spowoduje zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz obniży poziom hałasu ulicznego.

Na podstawie www.gov.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu