Od niedzieli, 1 października, w stolicy nie będzie można palić węglem w piecach i kominkach. Zakaz został wprowadzony w ramach nowelizacji uchwały antysmogowej dla Mazowsza – poinformował Urząd m.st. Warszawy (UM).
Od 1 października warszawiacy nie będą mogli palić węglem
Za niewiele ponad dwa tygodnie mieszkańcy Warszawy nie będą mogli palić węglem w swoich źródłach ogrzewania. Zakaz dotyczy również paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem węgla – zaznacza ratusz.
Wyjątek stanowią instalacje spełniające wymogi tzw. ekoprojektu, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022 r. Odstępstwo to dotyczy też instalacji spełniających wymagania określone dla klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 r. Właściciele mają możliwość palenia w nich również węglem do końca ich żywotności.
Zakaz spalania węgla w stolicy został wprowadzony przez Sejmik Województwa Mazowieckiego wraz z nowelizacją tzw. uchwały antysmogowej. Ten sam dokument wprowadza zakaz spalania węgla w powiatach okołowarszawskich od 2028 r.
Przestać palić węglem pomagają miejskie dotacje
Stołeczny magistrat podkreśla, że stolica wspiera mieszkańców w rezygnacji z palenia węglem, udzielając dotacji na likwidację kopciuchów w swoich domach. Wnioski o dofinansowanie można składać przez cały czas. Obecnie mieszkańcy mogą liczyć na wsparcie w wysokości do 70%.
Warszawski program dotacji pozwala na wymianę przestarzałego pieca na proekologiczne źródło ogrzewania. W katalogu takich rozwiązań UM ujmuje: pompy ciepła, kotły gazowe, instalacje ogrzewania elektrycznego oraz przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację „kopciuchów”, mogą również otrzymać dodatkowe środki na odnawialne źródła energii (OZE). W tym wypadku mowa o kolektorach słonecznych, instalacjach fotowoltaicznych czy turbinach wiatrowych, współpracujących z nowym proekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej. Stołeczny magistrat podpowiada, że szczegółowe informacje dotyczące dotacji można znaleźć na stronie um.warszawa.pl.
Program „Czyste Powietrze” i doradcy energetyczni
Przy okazji UM wskazuje, iż pomoc w likwidacji kopciuchów można uzyskać również w ramach ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”. W stolicy realizowany jest on przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wsparcie finansowe w ramach programu obejmuje wymianę starych pieców na paliwo stałe (na proekologiczne źródła ciepła, spełniające wymagania programu). Dofinansowanie jest również udzielane na wymianę instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Jest nim objęte także zastosowanie wentylacji mechanicznej, mikroinstalacji fotowoltaicznej, a także ocieplenie domów oraz wymiana okien i drzwi.
Warszawiacy mogą łączyć dotacje z programu „Czyste Powietrze” z dotacjami miejskimi. O szczegóły można pytać mailowo pod adresem czystepowietrze@um.warszawa.pl oraz u miejskich doradców energetycznych. Doradcy ci nieodpłatnie świadczą usługi dla mieszkańców, m.in. pomagają złożyć wniosek o dofinansowanie w programie. Eksperci pełnią dyżury w punktach konsultacyjnych w dzielnicach Białołęka, Wawer, Włochy, Rembertów, Ursynów, Targówek, Mokotów. Można też umówić wizytę doradcy energetycznego w domu.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)