Palenie w piecach kaflowych

Palenie w piecach kaflowych i ochrona powietrza

Palenie z głową nie szkodzi – przekonuje szczeciński Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych (ZBiLK).

Sprawny piec, drożne kominy i sposób palenia – to wszystko także wpływa na jakość powietrza w mieście – podkreśla ZBiLK. Dlatego co roku w szczecińskich mieszkaniach komunalnych wykonuje się prace zduńskie i kominiarskie.

Palenie w piecach kaflowych może być przyjaźniejsze

Oprócz działań inwestycyjnych czyli wymiany pieców kaflowych na bardziej proekologiczne źródła ciepła, miasto systematycznie dba także o piece i kominy w mieszkaniach komunalnych – informuje ZBiLK. Co roku stawia się nowe piece lub przeprowadza generalny remont już używanych. W sumie dotyczy to rocznie ponad 200 pieców kaflowych. Zakres tych prac to m.in: budowa pieca od nowa, wymiana całości wnętrza, oczyszczenie lub wymiana kafli, wymiana starych elementów np. uszkodzonej rury, drzwiczek i rusztu piecowego. Zdunowie na zlecenie miasta uczą także najemców jak prawidłowo palić w piecu, aby urządzenie jak najdłużej było sprawne oraz w jak najmniejszym stopniu przyczyniało się do zanieczyszczeń powietrza.

Jak podkreślają specjaliści, przede wszystkim ważny jest rodzaj opału. Najlepiej stosować wysokiej jakości węgiel, suche drewno lub brykiet. Sprawne piece kaflowe są urządzeniami bardzo wydajnymi. Wystarczy palić w nich ok. 1,5 godziny, stosując np. 5 kg węgla, aby taki piec trzymał ciepło przez ok. dobę – podkreśla ZBiLK. Inaczej sprawa wygląda z piecami C.O. i kominkami, w których palić trzeba „na okrągło”, by uzyskać ciepłą wodę i nagrzane kaloryfery.

W walce o dobrą jakość powietrza ważną rolę odgrywają mieszkańcy i ich świadomość. To po ich stronie leży wybór właściwego opału, a także drobne naprawy pieców i prawidłowe w nich palenie.

Ponadto na zlecenie miasta kominiarze wykonują prace, które także mają ważny wpływ na jakość powietrza: kontrolują, dbają o drożność przewodów kominowych i wentylacyjnych, robią regularne przeglądy itp.

Obecnie w zasobie komunalnym znajduje się blisko 18 tys. lokali mieszkalnych, z czego ok 35% lokali jest ogrzewana piecami kaflowymi (ok. 6500). Pozostałe 65% mieszkań podłączona jest do sieci miejskiej, ogrzewane jest gazem lub elektrycznie.

Na podstawie informacji nadesłanej przez ZBiLK

fot. ZBiLK

Partner Portalu

Partner Portalu