Zakaz palenia węglem

Weszła w życie uchwała, która zakazuje palenia węglem

1 października br. weszła w życie uchwała antysmogowa, która zakazuje palenia węglem w gospodarstwach domowych w Warszawie. To historyczny dzień – oznajmił Polski Alarm Smogowy (PAS). Organizacja spytała też kiedy z Warszawy znikną ostatnie cztery tysiące pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno.

Zakaz palenia węglem w gospodarstwach domowych w Warszawie

– Od 1 stycznia obowiązuje w Warszawie zakaz używania pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno. Od 1 października doszedł zakaz palenia węglem w gospodarstwach domowych, a mimo to w stolicy wciąż dymi około czterech tysięcy takich kotłówWarszawiacy przeszli długą drogę. Pięć lat temu liczbę kopciuchów szacowano na 17 tysięcy. Obecnie ich liczba spadła do około 4 tysięcy. To niezły wynik, ale dostrzegamy, że w ostatnim roku tempo wymiany kotłów mocno spadło. Może to oznaczać, że do wymiany pozostały najtrudniejsze przypadki. Urząd Miasta powinien podjąć wszelkie możliwe działania, by pomóc warszawiakom w likwidacji kotłów. Wysokie dotacje oferowane przez Urząd Miasta warto wesprzeć wsparciem ekodoradców, urzędników i straży miejskiej – powiedział Piotr Siergiej, rzecznik PAS.

Decyzja o zakazie węgla w Warszawie zapadła 14 maja 2022 r. podczas głosowania nad nowelizacją uchwały antysmogowej dla województwa mazowieckiego. Radni sejmiku przegłosowali jednocześnie zakaz spalania węgla w sześciu powiatach otaczających Warszawę. W „obwarzanku” warszawskim zakaz palenia węglem w gospodarstwach domowych wejdzie w życie dopiero w 2028 r. – zaznaczył PAS.

1 października 2023 r. – historyczna i symboliczna data dla Warszawy

To historyczna i symboliczna data dla Warszawy – podkreślił PAS. Organizacja dodała, że stolica państwa, będącego liderem zanieczyszczenia powietrza w Unii Europejskiej, zdecydowała się pójść drogą czystego powietrza. To bardzo dobra wiadomość dla warszawiaków, którzy już w przyszłym sezonie grzewczym odetchną zdecydowanie czystszym powietrzem. Polski Alarm Smogowy powołał się przy okazji na dane Instytutu Ochrony Środowiska. Według jego szacunków, w aglomeracji warszawskiej aż 55% pyłów PM 2,5 pochodzi ze spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Dotychczasową liczbę zgonów wywołanych zanieczyszczeniem powietrza w Warszawie szacuje się na 500-700 rocznie.

Polski Alarm Smogowy poinformował też, że 2 października br. rozpoczął kampanię przypominającą o obowiązującym zakazie palenia węglem. Jej elementem jest wyświetlanie spotów na 30-metrowych ekranach na stacji metra Świętokrzyska. W spotach wziął udział Paweł Deląg, który zdecydował się wesprzeć PAS w tej kampanii. Przy tej okazji PAS wskazał, że Paweł Deląg od wielu lat działa na rzecz czystego powietrza, a jego krótkometrażowe filmy na ten temat obejrzeć można na YouTube.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu