Ogrzewanie domu „kopciuchem”

Ogrzewanie domu „kopciuchem” jedną z najdroższych metod

Ceny węgla, pelletu i drewna kominkowego ustabilizowały się – podaje Polski Alarm Smogowy (PAS). Mimo tego – według organizacji – ogrzewanie domu „kopciuchem” za pomocą węgla czy drewna jest jedną z najdroższych metod ogrzewania. Nieodmiennie najtańsze ogrzewanie to gruntowa pompa ciepła – dodaje PAS.

Kolejny raport cen paliw stałych

Polski Alarm Smogowy opublikował kolejny raport cen paliw stałych. Dane pochodzą z września 2023 r. Po wysokich cenach z trzeciego kwartału 2022 r. obserwowany jest lekki spadek cen wszystkich paliw stałych. Ankieta przeprowadzona w 32 składach we wszystkich województwach pokazała nieznaczny spadek cen węgla w porównaniu do kwietnia 2023 r (-7% węgiel orzech, -8% ekogroszek). Staniało również drewno kawałkowe (-11%). Ceny pelletu pozostały bez zmian. Ceny węgla typu orzech oraz pelletu powróciły do poziomu z pierwszego kwartału 2022 r. Organizacja dokonała porównania cen paliw w okresie od stycznia 2021 r. do września 2023 r. Pokazuje ono, że węgiel orzech podrożał o 103%, pellet o 85%, a drewno kominkowe aż o 242%.

– Stabilizacja cen węgla to prawdopodobnie efekt nagromadzonych zapasów węgla z importu. Agencja Rozwoju Przemysłu szacowała, że pod koniec lipca zapasy sięgały 3,5 mln ton. Domyślam się, że część tego paliwa jest niskiej jakości, stąd zawieszenie norm jakości węgla dla gospodarstw domowych aż do końca tego roku. Niestety spalanie węgla słabej jakości oznacza ryzyko pogorszenia stanu powietrza. Liczymy na odwieszenie norm już od nowego roku, tym bardziej, że są one jednym z warunków odblokowujących pieniądze z KPO, które pójdą na termomodernizację polskich domów – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik PAS.

Ogrzewanie domu „kopciuchem” – koszt ok. 9500 zł

„Na składach zalega znaczna ilość węgla zagranicznego, często pochodzenia kolumbijskiego. Najczęściej dostępny jest jednak opał pochodzący z Kazachstanu. W niektórych składach można również nabyć rosyjski węgiel z Syberii. W regionach południowych szeroko dostępne jest również paliwo z Czech. Polski węgiel jest droższy od węgla importowanego, średnio około 100 zł za tonę.” – napisano w ww. raporcie.

Wraz z obniżonymi cenami paliw spadły nieco koszty ogrzewania domu, co sprawdzić można w kalkulatorze kosztów ogrzewania przygotowanym przez PAS. Cena ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody dla średnio ocieplonego domu o powierzchni 150 m2, zamieszkanego przez cztery osoby to roczny koszt od 6200 zł do 13000 zł. Najdroższym paliwem jest olej opałowy – koszt ogrzewania to niemal 13 tys. zł. Wysoką cenę zapłacą również ogrzewający się „kopciuchem” na drewno (9560 zł) oraz na węgiel (ok. 9400 zł). Tańszy okazuje się kocioł na gaz (7800 zł) czy ekoprojektowy kocioł na drewno (7300 zł). Trzy najtańsze sposoby ogrzewania to: pompa ciepła powietrzna z ogrzewaniem podłogowym (7250 zł), kocioł na węgiel klasy ekoprojekt (7180 zł) oraz gruntowa pompa ciepła z ogrzewaniem podłogowym (6 250 zł). To ostatnie rozwiązanie jest znacząco tańsze od reszty – podkreśla PAS.

Nie tylko ogrzewanie domu „kopciuchem”…

Poza aktualnymi kosztami ogrzewania, kalkulator pokazuje również, jak ważne jest ocieplenie domu. Biorąc pod uwagę np. ogrzewania gazowe. W przypadku wspomnianego wyżej domu, przy słabym ociepleniu, trzeba będzie zapłacić ok. 10500 zł. Koszt ten dotyczy grzania pomieszczeń i wody przez okres jednego roku. Jak wskazuje PAS, przy dobrym ociepleniu koszt ten spada niemal dwukrotnie do 5700 zł.

– Warto docieplić dom i płacić znacznie mniej za ogrzewanie. Przypominamy, że program „Czyste Powietrze” oferuje znaczące dotacje do ocieplenia ścian, dachów, modernizacji instalacji grzewczej czy wymiany okien. Obecnie tygodniowo do programu składanych jest ok. 5000 wniosków o dotacje, z czego większość zawiera działania termomodernizacyjne. To znak, że Polacy zaczynają na serio myśleć o efektywności energetycznej swoich domów – skomentował rzecznik PAS.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu