Piece na ekogroszek mają wiele zalet, przez co są dość popularne. Czemu warto się na jeden zdecydować?
1. Czym jest ekogroszek i czemu warto go używać?
2. Zalety pieców na ekogroszek
3. Jak dobrać moc kotła na ekogroszek?
4. Sterownik, podajnik i palnik – najważniejsze elementy kotłów na ekogroszek
5. Wymiary pieca na ekogroszek – na co zwrócić uwagę
Czym jest ekogroszek i czemu warto go używać?
Ekogroszek to paliwo które możemy wykorzystać do ogrzewania naszego domu, budynków gospodarczych lub innych, o ile są wyposażone w stosowny piec. Wytwarza się go z węgla kamiennego i brunatnego, a jego cechą charakterystyczną jest bardzo drobna, granulkowata postać – stąd zresztą wzięła się sama nazwa. W przeszłości ekogroszek był uznawany za odpad, produkt na tyle drobny że niemożliwy do wykorzystania w charakterze opału. Jednak w momencie pojawienia się pieców retortowych umożliwiających uzyskiwanie energii z tak drobnego węgla ten rodzaj paliwa stał się bardzo popularny i chętnie wykorzystywany na szerszą skalę. Powodem jest nie tylko wygoda korzystania z samego pieca, ale również cena ekogroszku – w porównaniu do oleju czy gazu zapewnia on bardzo ekonomiczne ogrzewanie.
Aby ekogroszek mógł w ogóle zostać określony tym mianem musi spełniać konkretne wymagania: nie może zawierać więcej niż 1% siarki w swojej masie oraz więcej niż po 12% wody i substancji które nie spalają się w piecu. Jego kaloryczność jest również dokładnie określona i wynosi do 24 MJ/kg.
Zalety pieców na ekogroszek
Piece na ekogroszek cechują się o wiele bardziej ekonomiczną pracą niż ich odpowiedniki na gaz i olej. Właśnie z tego powodu stały się tak popularne. Dodatkowym plusem tego rodzaju pieców jest też możliwość dofinansowania ich zakupu z różnych programów mających za zadanie promować zamianę starych i niewydolnych instalacji grzewczych na nowe, bardziej ekologiczne i efektywniejsze. Dzięki temu możemy dokonać modernizacji ogrzewania w naszym domu znacznie mniejszym kosztem niż standardowy, a w dodatku zyskujemy możliwość ocieplenia domu tanim, dobrym paliwem.
Aby pokazać różnicę pomiędzy różnymi sposobami ogrzewania warto zwrócić uwagę na różnicę w cenie ogrzewania różnymi sposobami. Piec na ekogroszek, jeżeli odpowiednio z niego korzystamy, może być nawet o 40 procent tańszy w eksploatacji niż piec olejowy, co w skali roku daje już znaczącą różnicę. Zmieniając więc jedynie paliwo, jakim chcemy ogrzewać, możemy znacząco obniżyć koszt zarówno samej inwestycji zmiany pieca, jak i jego późniejszego używania.
Jak dobrać moc kotła na ekogroszek?
Dobranie odpowiedniej mocy kotła na ekogroszek wymaga nie tylko znajomości metrażu domu, ale również określenia typu budownictwa, w jakim ten powstał. Generalnie powinniśmy trzymać się zasady, że im starszy budynek, tym większej mocy piec będzie nam potrzebny. Wynika to przede wszystkim z jakości i standardów ocieplania: lata temu nikt nie zwracał uwagi na ewentualne słabe punkty, podczas gdy dzisiaj buduje się domy w taki sposób aby umykało z nich jak najmniej ciepła.
Jeżeli dom który chcemy ogrzać jest jeszcze z ery starego budownictwa i nie był remontowany, a szczególnie gdy ma słabe lub wręcz żadne ocieplenie, będziemy potrzebować naprawdę mocnego pieca: zwykle jego moc musi znaleźć się w przedziale 120-200 W/m2. Z kolei w sytuacji gdy zapewniamy instalację cieplną do nowego budynku, zgodnego z obowiązującymi normami, zwykle wystarczy nam już tylko 50 W/m2. Tak ogromna różnica pokazuje, że warto zadbać nie tylko o sam piec ale również o ocieplenie domu i utrzymanie go w dobrej kondycji. Dzięki temu nasze wydatki na ogrzewanie będą zdecydowanie mniejsze. Wiele najwyższej klasy pieców na ekogroszek znajdziesz na stronie: https://www.castorama.pl/.
Sterownik, podajnik i palnik – najważniejsze elementy kotłów na ekogroszek
Piec na ekogroszek jest zbudowany w taki sposób, aby ułatwić jego eksploatację oraz jednocześnie zapewnić wysoki poziom wykorzystania opału. Najważniejszymi strefami w kotle są oczywiście palenisko i komora spalania. W tej pierwszej dochodzi do spalenia opału, co umożliwia uwolnienie się energii, która następnie dzięki wymiennikowi ciepła zasila domowe kaloryfery. Komora spalania zaś umożliwia dopalenie pozostałości po tym, co dzieje się na palenisku; między innymi dopaleniu ulegają tutaj gazowe produkty powstałe w wyniku spalania opału.
Kolejnym ważnym elementem pieca na ekogroszek jest zasobnik paliwa, a także podajnik. Zasobnik umożliwia na umieszczenie w kotle odpowiedniej ilości opału, dzięki czemu nie musimy co chwilę biegać do kotła i sprawdzać jego temperatury. Podajnik z kolei ułatwia nam życie umożliwiając bezpieczne i wygodne umieszczenie ekogroszku w zasobniku. Jeżeli będziemy dbać o nasz piec i odpowiednio go serwisować, taka konstrukcja posłuży nam przez wiele lat.
Wymiary pieca na ekogroszek – na co zwrócić uwagę
Zanim zdecydujemy się na konkretny model pieca warto sprawdzić, czy jego wymiary zgadzają się z miejscem jakie możemy na niego przeznaczyć. Szczególnie dotyczy to domów wyposażonych w małą kotłownię, ponieważ tam zwykle wszystko musi być wymierzone co do centymetra. Ważna jest także sama moc pieca, ponieważ zbyt niska nie ogrzeje nam budynku, a zbyt wysoka będzie generować niepotrzebne koszty.
fot. pexels.com
Artykuł promocyjny