szczyt klimatyczny

Ogródek na szczyt klimatyczny

Przy Rynku w Katowicach powstał “pokój z klimatem” – informuje Urząd Miasta Katowice (UM).

„Pokój z klimatem” to miejsce, gdzie wśród kwiatów i ziół, bujając się na fotelu z lawy, można zapomnieć, że to w centrum miasta.

Pokój z klimatem to pomysł Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach (ZZM). Nietypowy ogródek kieszonkowy powstał we wnęce między dawnym Muzeum Śląskim, a ścianą sąsiedniego budynku, w miejscu gdzie Rawa wpływa pod płytę Rynku. To jeden z elementów przygotowań miasta do szczytu klimatycznego ONZ – podkreśla UM.
Magistrat przypomina, że szczyt klimatyczny w grudniu br. odbędzie się w Katowicach. Ogródek kieszonkowy w centrum Katowic to próba zwrócenia uwagi na zmiany klimatu i na konieczność adaptacji miast do tych zmian, w tym na rolę zieleni w tym procesie.

W pokoju z klimatem można podpatrzeć najnowsze trendy w ogrodnictwie – podkreśla UM. Obok roślin ozdobnych, m.in. petunii i begonii, rosną także szałwia ozdobna czy burak ćwikłowy i koper włoski. Przy barierkach stanęły rośliny pnące: fasola ozdobna i wilec.

Ogródek kieszonkowy w Katowicach na szczyt klimatyczny

Zależało nam na bioróżnorodności i pokazaniu, że także rośliny użytkowe w centrum miasta mogą dobrze wyglądać. Przy tym wybrane gatunki są odporne na wysokie temperatury. Naszym celem było też aktywizowanie tej części Rynku i sprawienie, żeby ludzie poczuli się tu jak na domowym tarasie – mówi Magdalena Biela, zastępca dyrektora ZZM.

Meble wykonane są z lawy wulkanicznej, w stu procentach naturalne: bujak, dwa fotele i stolik. Zwykle są ozdobą wnętrz, tarasów i ogrodów, tu wykorzystano je eksperymentalnie w charakterze mebli publicznych. Są trzy razy mocniejsze od stali, odporne na zadrapania, uderzenia, działanie wilgoci i warunków atmosferycznych. W kontakcie ze słońcem nie ulegają zniszczeniu, nie zmienia się też ich temperatura. Zimą się nie wychładzają, a latem nie nagrzewają. Posiadają też właściwości zdrowotne – bazalt pochłania różnego rodzaju promieniowania – wylicza katowicki magistrat.

W planach jest organizowanie w “pokoju z klimatem” pogadanek z ekspertami na temat ogrodnictwa, kształtowania zieleni w mieście czy zakładania ogrodów, w tym ogródków balkonowych. Wszystkie rośliny użyte w aranżacji “pokoju z klimatem” zostały wyhodowane przez dział ogrodnictwa ZZM.

Przy okazji katowicki magistrat podkreśla, że ZZM realizuje w Katowicach również projekty innych ogródków kieszonkowych. Jeden z nich powstał niedawno przy jednej z ulic, w miejscu nieużytku między parkingami. Zakład obsiał je roślinami, a otoczył pniami topoli, które służą jako siedziska, a jednocześnie stanowią naturalną barierę dla samochodów. W planach są ogródki w kilku innych, zdegradowanych miejscach. Trwają też prace m.in. przy obsadzaniu roślinami brzegów Rawy.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM w Katowicach

fot. UM w Katowicach

reklama

reklama