Oficjalna deklaracja dla klimatu

W ramach prowadzonej przez Komisję Europejską inicjatywy „Mayors Adapt” 100 miast zadeklarowało swój udział w działaniach przeciwko zmianom klimatu. 16 października br. zapewne wpisze się jako data historyczna dla tego przedsięwzięcia, bowiem tego dnia odbyła się oficjalna ceremonia, podczas której burmistrzowie i prezydenci miast z całej Europy potwierdzili akces swoich miast w tej inicjatywie.
 
Kiedy w marcu br. uruchamialiśmy „Mayors Adapt”, naszym celem było stworzenie do końca roku sieci obejmującej 50 miast. Mamy już 100 miast, a jeszcze więcej czeka w kolejce, żeby się przyłączyć. Nasze miasta wzmacniają swoją odporność na zmianę klimatu. To wspaniała wiadomość dla obywateli i dla przedsiębiorstw. O wiele taniej będzie, jeśli się dobrze przygotujemy do zmian klimatu, niż gdybyśmy mieli później radzić sobie z ich skutkami – powiedziała Connie Hedegaard, komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu.
 
Listę miast-sygnatariuszy otwiera Aghii Anargyroi-Kamatero z Grecji, a zamyka Zwijndrecht w Belgii. Poza tym widnieją na niej takie miasta jak Barcelona, Kopenhaga, Frankfurt, Glasgow, Lizbona, Monachium, Neapol i Rotterdam.
 
Inicjatywa „Mayors Adapt” działa w ramach „Porozumienia Burmistrzów”, które koncentruje się na zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych (jego sygnatariuszami są już 34 polskie miasta). Natomiast celem „Mayors Adapt” jest opracowanie i wdrażanie środków dostosowawczych. Udział w inicjatywie ma dać wsparcie dla działań lokalnych, mających na celu radzenie sobie ze zmianami klimatu. Ponadto samorządy uzyskają platformę współpracy, a fakt przyjmowania koniecznych środków będzie bardziej nagłośniony.
 
Na podstawie: http://ec.europa.eu

Partner Portalu

Partner Portalu