droga rowerowa łącząca

Odebrana została droga rowerowa łącząca Nikiszowiec z Giszowcem

Odległość od zabytkowych zabudowań w Nikiszowcu do Giszowca to 2,4 km. Teraz ten dystans można pokonać na rowerze, korzystając z przeznaczonej dla jednośladów infrastruktury. Odebrana została droga rowerowa łącząca dwie dzielnice, biegnąca wzdłuż ul. Szopienickiej – poinformował Urząd Miasta Katowice (UM).

Droga rowerowa łącząca dwie dzielnice wyczekiwana przez rowerzystów

– Wielu miłośników jazdy na rowerze czekało na tę inwestycję. Droga rowerowa łącząca Nikiszowiec z Giszowcem nie tylko usprawni przemieszczanie się między tymi dzielnicami, ale także pozwoli na zwiedzanie tych zabytkowych dzielnic właśnie przy użyciu rowerów. Cieszę się, że ta inwestycja została ukończona, a kolejne są w realizacji lub w trakcie przygotowań. Opracowywane są dokumentacje projektowe dla kolejnych dróg rowerowych – w tym dla równie oczekiwanej przez rowerzystów velostrady. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w przyszłym roku rozpocznie się budowa pierwszego jej etapu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nowa droga rowerowa została poprowadzona po wschodniej stronie ul. Szopienickiej. Jej początek zlokalizowany jest w okolicach skrzyżowania z ul. Bernarda Krawczyka, skąd biegnie do ul. Mysłowickiej w Giszowcu. W ramach inwestycji powstała nie tylko asfaltowa droga dla rowerów z poziomym i pionowym oznakowaniem, ale także nowe chodniki i dodatkowe oświetlenie uliczne. Budowa tej drogi rowerowej rozpoczęła się w marcu tego roku i trwała do końca września. Następnie spółka Katowickie Inwestycje przystąpiła do procedury odbiorowej. Wartość tej inwestycji to niespełna 4,5 mln zł – wskazuje UM.

Droga rowerowa łącząca Nikiszowiec z Giszowcem elementem szerszego planu inwestycyjnego

Budowa kolejnych odcinków dróg rowerowych w Katowicach połączy istniejące już fragmenty infrastruktury rowerowej i docelowo stworzy sieci dróg rowerowych umożliwiających komfortowe przemieszczanie się na rowerach po mieście. – To nie jedyne zadania z tego obszaru, którymi obecnie się zajmujemy. W ostatnim czasie została podpisana umowa z wykonawcą, który ma zrealizować odcinek drogi rowerowej wzdłuż ul. Gospodarczej. To kontynuacja wybudowanej już infrastruktury, która powstała wzdłuż ulicy Pułaskiego, prowadząc przez teren Doliny Trzech Stawów aż do włączenia w ul. Gospodarczą. Trwa postępowanie przetargowe na budowę drogi rowerowej wzdłuż ulicy Francuskiej, na odcinku od ul. Lotnisko do ul. Trzech Stawów, a w najbliższym czasie planujemy ogłosić kolejne postępowanie na wykonanie drogi rowerowej wzdłuż ul. Hallera – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje.

Z roku na rok przybywa dróg rowerowych

Katowicki magistrat podkreśla przy okazji, że w stolicy woj. śląskiego z roku na rok przybywa dróg rowerowych. Do końca grudnia ich łączna długość będzie wynosić ok. 190 km, a w przyszłym roku powstaną kolejne drogi rowerowe. Trwa również przetarg na zaprojektowanie trzech odcinków o łącznej długości 2,3 km, a kolejne 5,9 km jest już w trakcie projektowania i zostanie wybudowane w najbliższych latach. Wśród zaplanowanych inwestycji w przyszłym roku jest pierwszy etap velostrady. Pobiegnie ona po śladzie nieczynnej linii kolei piaskowej, na odcinku od ul. Huberta do ul. Kolistej. Jeszcze w tym roku planowane jest także podpisanie umowy. Wartość tego zadania to ponad 600 tys. zł – dodaje UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM w Katowicach

Partner Portalu

reklama