NSA odrzucił skargę kasacyjną w sprawie uchwały antysmogowej

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) odrzucił skargę kasacyjną w sprawie uchwały antysmogowej dla Małopolski. Została ona złożona przez sprzedawców węgla. Wyrok najwyższej instancji oznacza, że przepisów antysmogowych dla Małopolski nie można już unieważnić – podkreślił Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM).

To doskonała wiadomość. Nie mieliśmy wątpliwości, że małopolskie przepisy antysmogowe, które zresztą stały się wzorcem dla reszty kraju, są zgodne z prawem i pożytkiem publicznym. Orzeczenie najwyższej instancji tylko utwierdza nas w tym przekonaniu – komentuje Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa.

NSA odrzucił skargę kasacyjną wniesioną przez przeciwników uchwały antysmogowej

Wcześniej skargi dotyczące uchwały antysmogowej dla Małopolski oddalił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (WSA) – przypomina UMWM. Po tym orzeczeniu WSA przeciwnicy uchwały wystąpili o kasację wyroku w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, ten odrzucił jednak wniosek, zamykając tym samym możliwość dalszych odwołań – podkreśla urząd marszałkowski.

Uchwała antysmogowa dla Małopolski obowiązuje od lipca 2017 r. i wyznacza kolejne etapy walki o czyste powietrze. Na początku wprowadziła zakaz instalacji przestarzałych pieców węglowych, a także zakaz spalania węgla złej jakości, miałów, mułów i tzw. flotów. Kolejne kroki – wg UMWM – milowe, to m.in. wymiana kopciuchów (czyli pieców, które nie spełniają wymogów co najmniej 3. klasy tzw. ekoprojektu) do końca 2022 r. oraz kotłów klasy 3. I 4. do końca 2026 r. Urząd marszałkowski przypomina, że w realizacji uchwały, w tym w pozyskaniu przez mieszkańców dotacji i ulg na wymianę pieców, pomaga przyjęty w 2020 r. Program Ochrony Powietrza dla Małopolski.

Całkowity zakaz palenia węglem chcą wprowadzać kolejne samorządy

Jednocześnie UMWM przypomina, że odrębna uchwała antysmogowa, całkowicie zakazująca spalania węgla i drewna od września 2019 r. obowiązuje w Krakowie. Poprawa powietrza w stolicy Małopolski jest wyraźnie zauważalna i potwierdzona przez badania ekspertów m.in. Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Europejskiego Centrum Czystego Powietrza. Dlatego w ślad za Krakowem chcą podążyć kolejne samorządy z Małopolski, przygotowując własne lokalne uchwały antysmogowe. To m.in. gminy: Czarny Dunajec, Nowy Targ, Rabka-Zdrój, Chrzanów, Skawina, Zabierzów, a także Krzeszowice, Niepołomice oraz miasta Oświęcim i Tarnów.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

partner merytoryczny

 

reklama