Z napędem hybrydowym

Nowe radiowozy z napędem hybrydowym

Już w tym tygodniu na ulice powinny wyjechać nowe radiowozy Straży Miejskiej w Łodzi (SM), która wzbogaciła się o 15 osobowych kii cee’d z napędem hybrydowym (typu plug-in). Nowe auta nie zostały kupione, lecz wynajęte przez łódzki magistrat na okres 4 lat. Miesięczna opłata za każdy samochód wyniesie 3230 zł – wskazuje Urząd Miasta Łodzi (UM).

Z napędem hybrydowym – szybciej, sprawniej i proekologicznie

– Bardzo mnie cieszy ten nabytek. Dzięki tym pojazdom nasi funkcjonariusze będą realizować interwencje szybciej, sprawniej i w sposób bardziej ekologiczny. Nie możemy dłużej eksploatować taboru, który służy nam do tej pory, a który z ekologią nie ma nic wspólnego i jednocześnie wymagać zachowań ekologicznych od naszych mieszkańców. Te nowe auta posiadają napęd hybrydowy, który samo zużycie paliwa czyni zdecydowanie mniejszym niż w przypadku wysłużonych radiowozów, z których do tej pory korzystaliśmy – powiedział Patryk Polit, komendant SM.

Nowe samochody będą sukcesywnie zastępować mocno wyeksploatowane już radiowozy strażników miejskich – zaznaczył UM. – Naszym celem nie jest zwiększenie ogólnej liczby pojazdów Straży Miejskiej, ale wymiana ich na bardziej nowoczesne, ekologiczne i przyjazne dla środowiska oraz z całą pewnością znacznie bardziej estetyczne – dodał komendant Polit.

Samochody z napędem hybrydowym – wynajem tańszy niż zakup

Łódzki magistrat wskazał, że radiowozy zostały już stosownie oznakowane i lada dzień wejdą do służby. Są one wyposażone w hybrydowe silniki o pojemności 1,6 l. Według danych producenta, w optymalnych warunkach jazdy, mają zużywać ok. 1,4 l paliwa na 100 km. Miejscy urzędnicy dodają: „Wiadomo, że w warunkach miejskiego ruchu to zużycie będzie nieco większe, ale nadal w porównaniu z 10 litrami, jakie palą nasze stare wozy, to wciąż olbrzymia różnica. Wynajęcie samochodów było dużo tańsze niż ich zakup. Tańsza będzie również ich eksploatacja, bo część prac związanych z serwisowaniem pojazdów będzie wykonywana w ramach podpisanej z miastem umowy”.

Magistrat dodaje też, że za cztery lata, po wygaśnięciu wspomnianej umowy, samochody będzie można zwrócić i wymienić na nowe. Dzięki temu flota SM nie będzie się starzeć.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. www.lodz.pl

Partner Portalu

Partner Portalu