Niskoemisyjny transport

Niskoemisyjny transport miejski

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM) niebawem na ulice Chrzanowa, Libiąża i Trzebini wyjedzie 20 nowych, proekologicznych autobusów.

Mowa o pojazdach zakupionych dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (RPO).

Niskoemisyjny transport miejski dzięki RPO

Nowe autobusy pokazano mieszkańcom Chrzanowa, a w prezentacji uczestniczył Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa małopolskiego. Nowe, niskopodłogowe autobusy spełniają wszelkie normy emisyjne – zapewnia UMWM. Większość zakupionych pojazdów będzie zasilana gazem ziemnym.

W Małopolsce podjęliśmy walkę o czyste powietrze. Jednym ze sposobów, żeby to osiągnąć jest modernizacja taboru autobusowego. Nie mam wątpliwości, że mieszkańcy, którzy będą mogli korzystać z wygodnej i nowoczesnej komunikacji publicznej jeszcze chętniej zostawią swoje samochody w domach – podkreślał wicemarszałek Sorys.

Na zakup autobusów Związek Komunalny „Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie (ZKKM) otrzymał ponad 17,3 mln zł z RPO. Całkowita wartość tej inwestycji to ponad 25 mln zł.

Warto przy okazji dodać, że Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego (UMWW-M) poinformował, że w regionalnym programie operacyjnym tego województwa na niskoemisyjny transport miejski zarezerwowano 22 mln zł.

O te środki mogą się starać samorządy i związki gmin. Wsparcie może być przeznaczone na budowę infrastruktury transportu publicznego, zakup i modernizacje taboru, energooszczędne oświetlenie i działania promujące transport zbiorowy. Wnioski będą przyjmowane od 30 marca do 27 kwietnia.

W miastach, gdzie jeżdżą tramwaje, będzie preferowany rozwój tej gałęzi transportu. Zależy nam także na integrowaniu różnych form przewozu osób niskoemisyjnymi pojazdami, także zasilanymi paliwem alternatywnym – informuje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Na podstawie www.malopolska.pl i warmia.mazury.pl

fot. Archiwum ZKKM w Chrzanowie

reklama

 

reklama