Świadomość ekologiczna

Najwyższa świadomość ekologiczna odnotowana u Małopolan

Najwyższa świadomość ekologiczna w całym kraju charakteryzuje mieszkańców Małopolski – wynika z informacji podanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM), który powołał się na wyniki najnowszych badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. „Polacy i ochrona powietrza”.

Świadomość ekologiczna – 65% mieszkańców woj. małopolskiego zna źródła zanieczyszczenia powietrza

Urząd marszałkowski podaje, że wg wspomnianych badań, 65% mieszkańców woj. małopolskiego zdaje sobie sprawę z konsekwencji oddychania zanieczyszczonym powietrzem i wie, jakie są jego źródła. Dla porównania w woj. lubuskim zaledwie 11% mieszkańców wie o zanieczyszczeniach powietrza, którym oddycha. 57% Małopolan ma też świadomość obowiązywania uchwał antysmogowych, podczas gdy w innych regionach wskaźnik ten wynosi od kilkunastu do 38%.

Wyniki analizy Polskiego Instytutu Ekologicznego wcale mnie nie zaskakują. Edukacja z zakresu ochrony środowiska, szkodliwości smogu, konieczności wymiany „kopciuchów” to ważna część działań Zarządu Województwa Małopolskiego. Przypomnę, że tylko nasi ekodoradcy, którzy działają już w 62 gminach Małopolski, udzielili w ciągu ostatnich lat blisko 600 tys. porad. Pozostaje się zatem cieszyć, że działania przynoszą efekt i zaprosić mieszkańców naszego regionu na profile ekoMałopolski i TV ekoMałopolska na Facebooku – skomentował Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa.

Świadomość ekologiczna – edukacja środowiskowa bardzo potrzebna

Niestety, z raportu wynika, że edukacja ekologiczna w Polsce jest wciąż bardzo potrzebna – podkreśla UMWM i dodaje, że tylko dwóch na trzech badanych (w skali kraju) wie, że to domowe piece są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza, choć dwie trzecie Polaków twierdzi, że bierze pod uwagę wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie swoje i swoich bliskich. Świadomość szkodliwości smogu rośnie: 58 na 100 osób rozmawia o zanieczyszczeniu powietrza z innymi, a 45 na 100 sprawdza bieżącą sytuację w aplikacjach lub Intrenecie. Zwiększa się także krytyczne nastawienie społeczeństwa do osób, które przyczyniają się do zanieczyszczania powietrza – ponad 50% respondentów akceptuje zgłoszenie (np. straży miejskiej) potrzebę kontroli paleniska w sąsiednim domu, a w razie wykroczenia oczekuje wystawienia mandatu. Staramy się także bronić przed smogiem w najbliższym otoczeniu, najczęściej ustawiając w domu i pracy rośliny pochłaniające smog (48% respondentów), unikając otwierania okien (38%), korzystając z oczyszczacza powietrza (25%) lub maski z filtrem (12%).

Optymistyczny jest fakt, że na tle całego kraju Małopolanie wyróżniają się dużą świadomością ekologiczną – podkreśla UMWM.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama