Na autobusy wodorowe

Największe zamówienie na autobusy wodorowe w Europie

Miejski przewoźnik transportu publicznego TPER w Bolonii zakupi aż 130 autobusów wodorowych. Pojazdy dostarczy firma Solaris Bus & Coach (SB&C). Producent w ramach tego zamówienia dostarczy 127 12-metrowych Urbino 12 hydrogen do Bolonii i trzy sztuki do TPER Ferrara. Zamawiający ma prawo rozszerzenia zamówienia o dodatkowe 140 pojazdów w ramach tzw. opcji – przekazał SB&C. To będzie największe zamówienie na autobusy wodorowe w Europie – podkreślił producent pojazdów z Polski.

Zamówienie na autobusy wodorowe – imponujące na skalę europejską

Jak poinformował SB&C, włoska Bolonia i Ferrara rozpoczęły jeden z największych projektów wdrożenia autobusów wodorowych w Europie. Imponujące zamówienie: 130 pojazdów zasilanych wodorem z pewnością przybliży miasto do realizacji ambitnego celu. Celem jest, by w 2030 r. miejski transport był całkowicie bezemisyjny. Bolonia postawiła na autobusy wodorowe Solaris Urbino 12 hydrogen. Umowa dopuszcza możliwość rozszerzenia zamówienia o dodatkowe 140 pojazdów – tłumaczy producent.

Każdy z autobusów będzie wyposażony w system wodorowy, spełniający najwyższe standardy bezpieczeństwa. Ogniwo wodorowe o mocy 70 kW będzie czerpać wodór z pięciu kompozytowych zbiorników umieszczonych na dachu. Zatankowane do pełna pomieszczą 37,5 kg wodoru, co pozwoli na przejechanie przez autobus ok. 350 km.

Mieszkańcy Bolonii i Ferrary będą mogli przekonać się o zaletach Urbino 12 hydrogen już w 2024 r. – zaznacza producent. Wtedy firma dostarczy do miasta pierwszą transzę 37 autobusów wodorowych. Pozostałe zamówione pojazdy Bolonia otrzyma w latach 2025–2026 – dodał SB&C.

Na podstawie: solarisbus.com

fot. Solaris Bus & Coach

Partner Portalu

Partner Portalu