Na wymianę „kopciuchów” zostało tylko 100 dni! Smogowa studniówka w Katowicach

Tylko 100 dni zostało posiadaczom najstarszych kotłów na paliwo stałe, czyli tzw. kopciuchów na ich wymianę – przypomniał w ubiegłym tygodniu Polski Alarm Smogowy (PAS). Zgodnie z zapisami tzw. uchwały antysmogowej, od 1 stycznia 2022 r. korzystanie z nich w woj. śląskim będzie nielegalne. Aktywiści pas przypomnieli o tym wyświetlając na katowickim spodku komunikat o treści: „Wymień stary kocioł – zostało tylko 100 dni!”.

Zostało tylko 100 dni na wymianę najstarszych kotłów na paliwa stałe

Fatalnej jakości powietrze rujnuje zdrowie mieszkańców woj. śląskiego przez cały sezon grzewczy. To wtedy w dziesiątkach tysięcy domów rozpalane są byle jakie kotły, które spalają byle jaki węgiel. Miasta takie jak Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Godów, Zabrze czy Gliwice od lat zajmują czołowe miejsca niechlubnych rankingów najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce i Unii Europejskiej. W innych miejscowościach nie jest lepiej, tylko nikt nie mierzy tam poziomu zanieczyszczeń – mówi Emil Nagalewski z Polskiego Alarmu Smogowego.

W 2017 r. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową, która zakazała stosowania m.in. mułów i flotokoncentratów węglowych. Uchwała wprowadzała także zakazy dla kotłów na paliwa stałe. Najstarsze, które w dniu wejścia w życie uchwały antysmogowej miały 10 lat lub więcej oraz instalacje bez tabliczek znamionowych będą mogły być użytkowane jedynie do końca 2021 r. Ich właściciele mieli ponad cztery lata, by wymienić je na bardziej proekologiczne źródła ciepła. Ten przejściowy okres właśnie dobiega końca – zostało tylko 100 dni na likwidację kotła – podkreśla PAS.

Zostało tylko 100 dni, a za lekceważenie tzw. Uchwały antysmogowej grożą kary

Organizacja podkreśla, że nie wiadomo ile przestarzałych „kopciuchów” będzie truć mimo zakazu, ale wiadomo, że za lekceważenie przepisów grożą kary. Pierwszym włodarzem miasta, który zapowiedział brak pobłażania dla tych, którzy przez ostatnie lata zrobili zbyt mało, by przestać truć sąsiadów jest Piotr Kuczera, prezydent Rybnika: – To będzie czas wielkiej próby dla samorządów, próby dotyczącej bycia konsekwentnym. Rok 2022 to będzie pierwszy rok, w którym najgorsze kotły powinny zniknąć. Nie wyobrażam sobie, że nie będziemy tego kontrolować. Był czas edukowania na temat szkodliwości smogu, był czas na wprowadzenie zmian w swoich kotłowniach, a teraz idzie czas egzekwowania. Jeżeli realnie chcemy zmienić jakość życia w naszych miastach pod względem czystego powietrza, to musimy kontrolować realizację zapisów uchwały antysmogowej – zaznacza prezydent Rybnika.

Przy okazji PAS przypomina, że właściciele zatruwających powietrze urządzeń grzewczych nie zostali bez wsparcia. W 2018 r. ruszył rządowy program „Czyste Powietrze”, oferujący pomoc finansową dla osób pozbywających się kopciuchów. W jego ramach dofinansowanie można uzyskać na nowoczesne źródła ciepła oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych. W woj. śląskim od początku roku złożono ponad 20 tys. wniosków o dotację. Według PAS, region jest liderem pod tym względem w Polsce, ale problem leży w tym, że to wciąż za mało, bo potrzeby są zdecydowanie większe.

Aktywiści będą przyglądać się postępom

Aktywiści zapowiadają, że będą uważnie przyglądać się wdrażaniu uchwały antysmogowej i postępom w usuwaniu starych kotłów. Przypominają, że już za dwa lata zaczną obowiązywać kolejne obostrzenia, tym razem dla młodszych urządzeń grzewczych – liczących od 5 do 10 lat. Rok wcześniej ograniczenia obejmą piece kaflowe i kuchenne oraz kominki.

Na wejście w życie przepisów rugujących przyczynę smogu mieszkańcy województwa czekali naprawdę długo. Wreszcie jest szansa, że jakość powietrza zacznie się poprawiać i te zmiany będą zauważalne. Liczymy, że już wkrótce nie trzeba będzie tłumaczyć dzieciom, dlaczego nie mogą wychodzić na spacer zimą. Gdy tak się stanie, będzie to z korzyścią dla wszystkich. Także dla tych, którzy dzisiaj nie są przekonani do konieczności zmian – mówi Aleksandra Antes-Szewczyk z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. PAS

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu