zanieczyszczenia powietrza

Model płuc pochłaniał zanieczyszczenia powietrza

Zakończyła się czwarta edycja kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. W jej ramach wykorzystano mobilne instalacje przedstawiająca ludzkie płuca, które pochłaniały zanieczyszczenia powietrza. W tej edycji siedem instalacji odwiedziło 63 lokalizacje w dziewięciu województwach. W związku z zakończeniem akcji, Polski Alarm Smogowy (PAS) wskazuje, jak niebezpieczne mogą być działania polityków osłabiające politykę antysmogową.

Zanieczyszczenia powietrza zmienia kolor materii pokrywającej model płuc

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza materia przybiera grafitowy, a niejednokrotnie nawet czarny kolor. Instalacja ustawiana jest na dwa tygodnie w różnych lokalizacjach – tłumaczy PAS.

zanieczyszczenia powietrza

– Obserwowanie, jak zmienia się kolor płuc to bardzo pouczające doświadczenie. Pomimo lekkiej i wietrznej zimy mobilne płuca pokazały, że powietrze w wielu miejscowościach jest fatalnej jakości. Wystarczy spojrzeć na kolor, jaki przybierają płuca po dwóch tygodniach „oddychania” w zasmogowanych miejscowościach. Grafitowy kolor w Czerwionce-Leszczyny, czarny w Chełmcu czy Zabrzu pokazuje, że w bezwietrzne dni smog ma się bardzo dobrze. Ale nie tylko gminy ze Śląska czy Małopolski zmagają się ze smogiem. Spośród 63 lokalizacji najciemniejszy kolor przybrały płuca ustawione w Bydgoszczy, w dzielnicy Miedzyń – mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS.

Istnieje realna groźba

– Dostrzegamy pewien nieznaczny postęp w likwidacji „kopciuchów”, ale istnieje realna groźba, że ten proces zostanie zatrzymany, a nawet odwrócony. Programy dotacyjne do wymiany kotłów nie będą skuteczne, jeśli nie będzie towarzyszyć im konsekwentna polityka antysmogowa. Niestety w ostatnim czasie obserwujemy luzowanie przepisów w obszarze ochrony powietrza. Dopuszczanie do sprzedaży najgorszej jakości węgla czy luzowanie uchwał antysmogowych w niektórych województwach. Rezultaty tej polityki widać na instalacjach z płucami, które w tym roku odwiedziły polskie miejscowości – ostrzega Andrzej Guła, lider PAS.

Kraków – dobry przykład ograniczania zanieczyszczenia powietrza

Przykładem dobrego działania jest Kraków – zaznacza PAS. Tam, dzięki zakazowi spalania węgla i drewna, stężenie pyłów i rakotwórczego benzoapirenu spadło o ponad 40%. Na stacji tła na krakowskim Kurdwanowie liczba dni smogowych w latach 2012-2022 spadła ze 116 do 40! – podaje PAS. Kraków pokazuje, że jest sposób na smog, ale konieczne jest również konsekwentne działanie i determinacja.

Polski Alarm Smogowy przypomina przy tym, że w Polsce wykorzystywanych jest wciąż ok. 3 mln tzw. kopciuchów. To one stanowią główną przyczynę zanieczyszczenia powietrza pyłem czy rakotwórczym benzo[a]pirenem. – Wymiana tego typu urządzeń na nowoczesne ogrzewanie, wraz z inwestycjami poprawiającymi efektywność energetyczną domów rozwiąże nie tylko problem fatalnej jakości powietrza w Polsce, ale również przyniesie realne korzyści gospodarstwom domowym w postaci niższych rachunków za ogrzewanie – dodaje A. Guła. Organizacja dodaje, że namawia właścicieli domów jednorodzinnych ogrzewanych „kopciuchami” do skorzystania z programu „Czyste Powietrze”. Dzięki temu programowi można pozyskać dotacje w wysokości do 66 tys., 99 tys. lub 135 tys. zł, w zależności od poziomu dochodów.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x PAS

Partner Portalu

Partner Portalu