Mobilne płuca PAS

Mobilne płuca PAS znów pokażą jakim powietrzem oddychają Polacy

Pięć mobilnych instalacji przedstawiających model ludzkich płuc pojawi się w polskich miastach w kolejnej odsłonie kampanii Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) „Zobacz czym oddychasz”. W tym sezonie grzewczym mobilne płuca PAS trafią do 41 miejscowości w dziewięciu województwach, pokazując lokalnym społecznościom jakim powietrzem oddychają. Start kampanii zbiegł się z Dniem Czystego Powietrza, który od kilku lat obchodzony jest w całej Polsce. W pierwszej kolejności „płuca” trafią do Czernichowa, Bolesławca, Goczałkowic – Zdroju, Wejherowa oraz Dębicy.

Mobilne płuca PAS w rekordowej liczbie miejscowości

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Po dwóch tygodniach biała materia pokrywa się pyłem i przybiera grafitowy lub nawet czarny kolor – wskazuje PAS.

– To rekordowa liczba miejscowości, do których trafi nasza instalacja.  Startujemy zazwyczaj w okolicach Dnia Czystego Powietrza (14 listopada), kiedy to w polskich domach na szeroką skalę rozpoczyna się spalanie węgla i drewna, czyli praktycznie rozpoczyna się sezon smogowy. Widzimy, że ta kampania przynosi efekty. Mieszkańcy obserwując, jak każdego dnia „płuca” czernieją, zaczynają rozumieć, że jakość powietrza ma znaczenie, a zanieczyszczenia, którymi oddychamy mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Staramy się kierować tę kampanię do miejsc, w których nie ma pomiarów jakości powietrza, a mieszkańcy często nie mają świadomości, jak złym powietrzem oddychają – mówi Magdalena Kozłowska, koordynatorka projektu.

Mobilne płuca PAS w przededniu wejścia w życie zakazu

To szczególny sezon grzewczy – podkreśla PAS i tłumaczy, że już w styczniu 2022 r. w województwach śląskim i podkarpackim wejdzie w życie zakaz użytkowania najstarszych i najbardziej emisyjnych kotłów. Mieszkańcy mieli kilka lat na dostosowanie się do tych przepisów. Na likwidację starych urządzeń mogli otrzymać dotację w ramach programu „Czyste Powietrze” oraz programów gminnych. Za rok do tych dwóch województw dołączą kolejne: małopolskie, mazowieckie i łódzkie, gdzie także pojawi się zakaz użytkowania „kopciuchów”, czyli najgorszych kotłów, o najwyższej emisji zanieczyszczeń.

Niestety, wymiana tych urządzeń grzewczych idzie zbyt wolno. W wielu gminach działa program „Czyste Powietrze”, ale tempo wymiany kotłów powinno przyśpieszyć. Konieczna jest większa mobilizacja mieszkańców, ale przede wszystkim władz lokalnych we wspieraniu tych wymian, właśnie poprzez aktywne zachęcanie do korzystania z dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”. W skali kraju złożono już blisko 260 tysięcy wniosków o wymianę przestarzałych źródeł ciepła[1]. Popularność tego programu dotacyjnego rośnie, potrzebne jest jednak silne wsparcie i determinacja lokalnych władz, a mieszkańcy muszą mieć świadomość, że przepisy zawarte w uchwałach antysmogowych już wkrótce będą egzekwowane – podkreśla PAS.

Miejscowości, w których pojawią się mobilne płuca PAS

Przy okazji Polski Alarm Smogowy wylicza miejscowości, w których pojawią się mobilne płuca. Będą to: Andrychów, Bolszewo, Chełmek, Ciechocinek, Czerwionka-Leszczyny, Czernichów, Dębica, Gierałtowice, Gorlice, Goczałkowice-Zdój, Gościcino, Kłodzko, Łódź, Legionowo, Luzino, Łomianki, Milanówek, Miechów, Mysłowice, Nawojowa, Nowy Targ, Nowy Dwór Mazowiecki, Oświęcim, Pabianice, Piwniczna-Zdrój, Pszczyna, Poraj, Raciechowice, Reda, Rumia, Rzepiennik Strzyżewski, Sieradz, Skawina, Strzebielino, Toruń, Tuchów, Warszawa, Wejherowo, Wieliczka, Wolbrom, Żary.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. PAS

reklama

 

reklama