O 53 tony rocznie zmniejszyła się emisja dwutlenku węgla w Kartuzach. Informację taką podał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW). Było to możliwe, dzięki temu, że miasto rozbudowało sieć ciepłowniczą. Zostały do niej podłączone budynki mieszkalne, starostwa powiatowego oraz prokuratury rejonowej. To kolejna inwestycja, dzięki której poprawia się jakość powietrza w mieście. Na realizację tego przedsięwzięcia WFOŚiGW udzielił ponad pół miliona pożyczki.
Mniejsza emisja dwutlenku węgla ze wsparciem z WFOŚiGW
Umowę podpisali Szymon Gajda, prezes Zarządu WFOŚiGW i Mariusz Dziura, prezes Zakładu Energetyki Cieplnej SPEC-PEC w Kartuzach.
Budowa 322 m sieci ciepłowniczej, montaż trzech węzłów cieplnych – te inwestycje pozwoliły na podłączenie trzech budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki realizacji zadania, zamknięte zostały trzy stare, lokalne kotłownie. Zmniejszyła się też emisja szkodliwych substancji do atmosfery.
– Od lat współpracujemy z kartuską ciepłownią. Zrealizowaliśmy już wiele projektów, dzięki którym poprawiła się jakość powietrza w mieście. Efekty naszej 16-letniej kooperacji są olbrzymie. Emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się o 354 ton, pyłów o 20 ton, tlenku węgla o 35 ton. To są realne korzyści dla mieszkańców i turystów, którzy licznie odwiedzają to piękne miasto – stwierdził prezes Gajda.
Koszt zadania to 648 tys. zł, a pożyczka za środków WFOŚiGW wyniosła 583 tys. zł. – To inwestycja o bardzo dużym znaczeniu dla miasta. Umożliwi bowiem podłączenie kolejnych obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej. Pozyskanie środków finansowych w tak trudnym dla branży okresie jest jedynym sposobem na rozbudowę systemu ciepłowniczego i przyłączanie nowych odbiorców do scentralizowanego systemu ciepłowniczego miasta. Systemu, który jest efektywny i ma znikomy wpływ na jakość powietrza w mieście – tłumaczył prezes Dziura.
Trzeci etap inwestycji
To – jak podał WFOŚiGW – trzeci etap inwestycji, której celem jest rozwój infrastruktury ciepłowniczej w Kartuzach. – Rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej jest istotnym elementem w walce z niską emisją. Umożliwia likwidację „kopciuchów” oraz wysłużonych zbiorczych źródeł ciepła. Tego rodzaju zadania, realizowane w centrum miasta, w gęstej zabudowie, z dotychczasowymi instalacjami są bardzo skomplikowane. O wiele bardziej niż podłączenie do sieci nowo wybudowanego osiedla – wyjaśnił Michał Leszczyński, koordynator w WFOŚiGW.
Jak zaznaczył WFOŚiGW, władze Kartuz zapewniają, że planowany jest dalszy rozwój sieci ciepłowniczej w mieście.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. WFOŚiGW w Gdańsku