dla czystego powietrza

„Mazowsze dla czystego powietrza” – dofinansowano 141 projektów

Radni województwa mazowieckiego wspierają walkę o lepszą jakość powietrza. Aż 141 projektów otrzyma wsparcie w wysokości ponad 10,3 mln zł – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM).

141 projektów dla czystego powietrza

Jak poinformował UMWM, piąta edycja programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2023” została rozstrzygnięta. Janina Ewa Orzełowska, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego podkreśliła, że liczba wniosków pokazuje rosnące zainteresowanie samorządów. W tym roku zgłoszono 272 wnioski. Po weryfikacji zdecydowano o dofinansowaniu 141 projektów. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, zauważył zróżnicowanie projektów. Podkreślił, że samorządy odpowiedzialnie podchodzą do kwestii jakości powietrza.

Projekty obejmują pikniki proekologiczne w Legionowie, Radomiu, Wesołej oraz wykonanie stacji ładowania samochodów elektrycznych w Płońsku i innych gminach. W planach są też drony służące do kontroli dymu.

Samorządy sprawdzą przestrzeganie uchwały antysmogowej

Jak podał UMWM, 33 samorządy mogą liczyć na wsparcie w zakresie kontroli przestrzegania uchwały antysmogowej. Wśród nich są m.in. gminy: Staroźreby, Karczew, Rzewnie, Lesznowola i Radziejowice.

– Działamy konsekwentnie i kompleksowo w interesie i dla dobra wszystkich Mazowszan – zaznaczył radny Bartosz Wiśniakowski, wiceprzewodniczący sejmikowej Komisji Ochrony Środowiska. – Przyjmujemy prawo miejscowe, czyli uchwałę antysmogową i Program Ochrony Powietrza. Nakładamy na mieszkańców konkretne obowiązki i reguły postępowania. W ślad za tym przygotowujemy i realizujemy programy wsparcia, z których dofinansowujemy inwestycje i przedsięwzięcia pomagające samorządom gmin i powiatów te nowe wymagania prawne i organizacyjne wprowadzić w życie. Na tym polega komplementarność działań samorządu Mazowsza.

Na podstawie: mazovia.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu