Lokalne uchwały antysmogowe

Lokalne uchwały antysmogowe dla gmin Rabka-Zdrój i Czarny Dunajec do konsultacji

Zarząd Województwa Małopolskiego skierował do konsultacji społecznych projekty przepisów, jakimi są lokalne uchwały antysmogowe dla gmin Rabka-Zdrój i Czarny Dunajec. Jak wskazuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWW), niebawem na ich terenach w ramach konsultacji społecznych rozpoczną się spotkania z mieszkańcami. Jednocześnie UMWM podkreśla, że gminy, które zdecydują się na wprowadzenie lokalnego prawa antysmogowego, uzyskają preferencje w dostępie do środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027 (RPO).

Lokalne uchwały antysmogowe – odważny krok w walce o czyste powietrze

Ogromnie cieszy fakt, że kolejne gminy małopolski decydują się na odważne kroki w walce o czyste powietrze. To ważny dzień w polityce antysmogowej województwa. Największą korzyścią z przyjęcia uchwał lokalnych jest wpływ na zdrowie mieszkańców – szybsze osiągnięcie jakości powietrza zgodnej z polskimi i europejskimi normami. Dodatkowa korzyść to przyznawanie środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027 na preferencyjnych warunkach – podkreślił Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa.

Jak tłumaczy UMWM, lokalne uchwały antysmogowe wyprzedzają regulacje wojewódzkie. Urząd marszałkowski przypomina też, że wg uchwały antysmogowej dla Małopolski, do końca 2022 r. należy wymienić piece pozaklasowe, tzw. kopciuchy, ale nadal będzie można stosować węgiel w nowoczesnych urządzeniach grzewczych. Tymczasem – jak wskazuje UMWM – coraz więcej samorządów z regionu decyduje się na odważniejsze kroki, a zachęca do tego znacząca poprawa jakości powietrza w Krakowie, gdzie od września 2019 r. obowiązuje całkowity zakaz stosowania paliw stałych.

Lokalne uchwały antysmogowe i całkowite odejście od węgla

Najważniejszym założeniem przepisów ujmowanych w lokalne uchwały antysmogowe jest całkowite odejście od węgla od 2030 r. Od początku 2022 r. nie będzie również możliwe instalowanie nowych kotłów węglowych, a rok później zaostrzone zostaną wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno i pellet. Lokalna uchwała nadal zobowiązuje samorządy do przestrzegania terminów wymiany źródeł ciepła określonych już w uchwale antysmogowej dla Małopolski.

Lokalne uchwały antysmogowe będą przyjmowane przez Sejmik Województwa Małopolskiego na wniosek gmin i po podjęciu przez radę gminy odpowiedniej uchwały kierunkowej, wypracowanej w procesie konsultacji. Jednak aby wprowadzać ograniczenia, samorządy lokalne muszą także zapewnić mieszkańcom pomoc w wymianie pieców – podkreśla UMWM. Według urzędu może to być zrealizowane przede wszystkim przez aktywność ekodoradców czy funkcjonowanie punktu obsługi programu dotacyjnego „Czyste Powietrze” oraz wsparcie dla osób dotkniętych tzw. ubóstwem energetycznym.

Jeżeli przełamiemy stereotyp, że walka o powietrze to tylko wyobraźnia dużych miast, to naprawdę będzie wielka rewolucja środowiskowa i świadomościowa – dodał wicemarszałek Urynowicz.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

partner merytoryczny

 

reklama