do wymiany źródeł ogrzewania

Łódź walczy ze smogiem, czyli Program dotacji do wymiany źródeł ogrzewania

15 stycznia w Łodzi rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie w ramach kolejnej edycji wymiany pieców na bardziej proekologiczne. Urząd Miasta Łodzi (UM) przypomina, że Program dotacji do wymiany źródeł ogrzewania realizowany jest w mieście od 2017 r., a do tej pory z budżetu miasta beneficjentom programu wypłacono 10 mln zł. Dzięki wsparciu do ciepła systemowego podłączono 4000 lokali mieszkalnych.

Do kogo adresowany jest Program dotacji do wymiany źródeł ogrzewania?

Jak zaznacza UM, Program dotacji do wymiany źródeł ogrzewania jest uzupełnieniem projektów realizowanych przez Miasto, takich jak 100 Kamienic oraz Rewitalizacja Obszarowa i Rewitalizacja Księżego Młyna, które koncentrują się na nieruchomościach komunalnych.

Magistrat podkreśla, że już 98 kamienic wspólnotowych i prywatnych w ramach inwestycji całościowych otrzymało łączną dotację w wysokości 5 mln zł, eliminując dzięki temu ponad 2000 nieekologicznych palenisk, a gospodarstwa indywidualne pozbyły się kolejnych 2000 tzw. kopciuchów.

Łódki UM tłumaczy przy tym, że miejski program dotacji do wymiany źródeł ogrzewania koncentruje się na zabudowie wielorodzinnej (podczas, gdy domki jednorodzinne obejmuje rządowy program „Czyste Powietrze”). Program adresowany jest do gospodarstw indywidualnych oraz w przypadku inwestycji całościowych, do wspólnot mieszkaniowych, i właścicieli kamienic prywatnych oraz podmiotów gospodarczych, a także osób prawnych.

Zdaniem miejskich urzędników, procedura wnioskowania o dotację jest bardzo uproszczona, a pracownicy merytoryczni są gotowi do udzielania informacji i konsultacji zagadnień dotyczących przebiegu procesu dotacyjnego i inwestycyjnego.

W budżecie miasta na 2021 rok na program dotacji do wymiany źródeł ogrzewania zabezpieczono 3 mln zł.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Łodzi

 

reklama