Łódź pomoże wojewódzkiemu funduszowi

Łódź pomoże wojewódzkiemu funduszowi

Łódź pomoże Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (WFOŚiGW) w promowaniu dotacji na wymianę pieców w domach jednorodzinnych – poinformował Urząd Miasta Łodzi (UM).

Łódź pomoże wojewódzkiemu funduszowi w realizacji programu „Czyste Powietrze”

Koniec naboru wniosków na miejskie dotacje na wymianę pieców w domach wielorodzinnych nie oznacza końca walki ze smogiem w Łodzi. Celem miejskiego wsparcia programu „Czyste Powietrze” jest sprawne wykorzystanie nowej perspektywy finansowej Unii Eueropejskiej (Green Deal), wyeliminowanie pieców, tzw. kopciuchów z budynków miejskich, a także stymulacja eliminacji niskiej emisji z nieruchomości prywatnych – wskazuje UM.

Łódź zaangażuje się we wdrażanie i obsługę Programu „Czyste Powietrze” aby zwiększyć jego zasięg – tłumaczy UM. Magistrat wylicza także dotychczasowe efekty działań WFOŚiGW w Łodzi: w 2019 r. zlikwidowane 33 piece, a w 2020 r. 110 pieców. Dlatego w ramach programu Ekodoradca – wzorem Krakowa i Małopolski – Łódź udostępni doradców, którzy pomogą wybrać najlepszą technologię nowego ogrzewania dla danej nieruchomości, a także wypełniać i składać wnioski. Przygotowana zostanie również baza wiedzy niezbędna by skutecznie aplikować o dotacje do programu „Czyste Powietrze” – dodaje magistrat.

Czas działać! Dlatego Łódź pomoże wojewódzkiemu funduszowi

Miasto będzie wspierało Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, jeśli chodzi o program „Czyste Powietrze”. Jest to w interesie miasta, w interesie naszego środowiska i dbania o ekologię. Ogromne pieniądze, którymi dysponuje Fundusz pozwolą jeszcze dynamiczniej prowadzić akcję wymiany pieców na ekologiczne źródła ogrzewania. Tysiące właścicieli domków jednorodzinnych chcą wymienić piece, ale czasem blokowało ich to, że wniosek był zbyt trudny do wypełnienia lub zniechęcało ich to, że musieli jechać do siedziby WFOŚiGW na skraju miasta. Teraz będą mogli wszystkie formalności załatwić w urzędzie miasta z pomocą urzędników. Będziemy pośrednikami i zrobimy wszystko, by proces ten poprowadzić, jak najsprawniej. Pamiętajmy: do 2023 roku i tak trzeba zlikwidować nieekologiczne piece w naszych domach. Zobowiązuje nas do tego uchwała Województwa Łódzkiego. Nie ma co czekać. Czas działać! – podkreślił Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Miasta Łodzi.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl

 

reklama