w walce ze smogiem

Legnica w walce ze smogiem

W Legnicy ruszyły kolejne wypłaty związane z dofinansowaniem zmiany ogrzewania węglowego na proekologiczne – informuje tamtejszy magistrat.

W kwietniu i maju przeprowadzono 151 wizji w lokalach mieszkańców dokonujących zmiany systemu ogrzewania. Po zatwierdzeniu wniosków na posiedzeniu komisji w maju rozpoczęto podpisywanie umów z mieszkańcami – podaje Urząd Miasta Legnica (UM).

Dofinansowanie na wymianę ogrzewania w walce ze smogiem

Kwota zaplanowana na dofinansowania w bieżącym roku wynosi ponad 900 tys. zł.

Wnioski o udzielenie dotacji na zamianę ogrzewania paliwem stałym na proekologiczne są w Legnicy przyjmowane już od czerwca 2015 r. Do 21 maja 2018 r. legniczanie złożyli łącznie 873 takie wnioski. W latach 2015-2017 podpisano 574 umów na kwotę ponad 2,5 mln zł.

Jak wskazuje UM, zakończono już przyjmowanie wniosków o dofinansowanie inwestycji wykonane przed 1 stycznia 2017 r.

Jednocześnie magistrat kolejny raz zachęca osoby, które zmodernizowały systemy ogrzewania do składania wniosków o dotację.

Miasto może dotować trwałą wymianę systemu ogrzewania paliwem stałym lub biomasą na przyjazne środowisku źródła ciepła, czyli na kotły gazowe, kotły na lekki olej opałowy, piece zasilane prądem elektrycznym i kotły na paliwa stałe lub biomasę (co najmniej 5 klasa wg PN-EN 303-5:2012), a także na podłączenie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wsparciem objęte jest także zastosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE) – pomp ciepła, kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych.

Jak informuje UM, dotacja będzie przydzielana w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych (poniesionych od 1 stycznia 2017 r.) na zmianę ogrzewania w jednym lokalu mieszkalnym lub nieruchomości o charakterze mieszkalnym na terenie Legnicy. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że ustalone zostały górne limity wysokości dotacji i wynoszą one, dla domu jednorodzinnego – 10 tys. zł, dla mieszkania w bloku wielorodzinnym – 7 tys. zł. W przypadku kotłowni zasilającej w ciepło budynek wielorodzinny limit dotacji określony będzie w oparciu o liczbę obsługiwanych mieszkań – jako iloczyn tej liczby i kwoty 4.000,00 zł.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Legnica

fot. sozosfera.pl

 

reklama