testuje autobus elektryczny

Legnica testuje autobus elektryczny

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Legnicy (MPK) testuje autobus elektryczny marki Solaris, model Urbino 12. Do 4. października mieszkańcy będą mogli sprawdzić jego walory, jeżdżąc linią 24 – informuje Urząd Miasta Legnica (UM).

Połowa naszej floty to autobusy o bardzo restrykcyjnych normach emisji spalin. Obecnie dominującym trendem w komunikacji są bezemisyjne pojazdy, których eksploatacja jest o połowę tańsza – zauważa Zdzisław Bakinowski, prezes MPK.

Legnica chce kupić pojazdy bezemisyjne, dlatego miasto testuje autobus elektryczny

Legnicki magistrat zwraca uwagę, że w 2022 r. miasto planuje kupić cztery elektroautobusy. A docelowo zwiększyć ich flotę do co najmniej 20 pojazdów. Przymierzając się do tych inwestycji, MPK testuje, jak zachowają się te pojazdy na legnickich ulicach.

Testowany w mieście elektryczny autobus Solaris Urbino 12 electric to pojazd, do napędu którego służy oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami elektrycznymi o mocy 125 kW każdy. Energia potrzebna do napędzania pojazdu magazynowana jest w bateriach Solaris High Energy o pojemności 240 kWh, a do jej uzupełniania przeznaczono wbudowaną ładowarkę (on board charger).

Bezemisyjny pojazd polskiego producenta może zapewnić przewóz 75 pasażerów, w tym 30 na miejscach siedzących. Aż 16 foteli dostępnych jest z niskiej podłogi, co czyni podróż znacznie bardziej komfortową dla osób starszych oraz cierpiących na dolegliwości ruchowe – zaznacza UM.

Ile na jednym doładowaniu pokonają elektrobusy? MPK szacuje, że może to być nawet 150 km.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Legnica

fot. UM Legnica

 

reklama