W Wejherowie zakończono inwestycję pn. „Likwidacja niskiej emisji w Śródmieściu Wejherowa”. W sumie wydatkowano na ten cel 774 tys. zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił dofinansowania na realizację tego projektu w formie pożyczki oraz dotacji.
Władze Wejherowa od lat realizują program przebudowy systemów grzewczych na proekologiczne. Przedsięwzięcie realizowane jest w budynkach mieszkalnych. Likwidowane są piece węglowe, zamiast nich obiekty podłączane są do miejskiej sieci centralnego ogrzewania lub wykonywane jest w nich ogrzewanie gazowe. – Znaczącym źródłem zanieczyszczenia powietrza są spaliny z palenisk domowych oraz małych zakładów wyposażonych w różnego rodzaju piece węglowe. Bardzo niebezpieczne może też być spalanie śmieci w tych piecach. Ograniczenie niskiej emisji w śródmieściu Wejherowa, pochodzące z indywidualnych pieców węglowych, jest możliwe jedynie w wyniku ich likwidacji” – twierdzi Piotr Bochiński, zastępca prezydenta Wejherowa.
W ramach zadania zlikwidowane zostały 94 piece i paleniska węglowe. 10 budynków wielorodzinnych podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. W wyniku realizacji inwestycji o 10 ton rocznie zmniejszyła się emisja pyłów do atmosfery, 1000 ton dwutlenku węgla i 4 kg rakotwórczego benzo(a)pirenu. – W wyniku akcji edukacyjnych nastąpiło podniesienie świadomości w zakresie niskiej emisji. Liczba osób, do których skierowano działania, to ok. 18,5 tys. – wyjaśnia Magdalena Rabiega z Urzędu Miejskiego w Wejherowie.
Przeprowadzone zostały kampanie edukacyjne ukazujące korzyści zdrowotne i społeczne wynikające z eliminacji niskiej emisji. Akcje te miały uświadomić mieszkańcom zagrożenia wynikające ze spalania odpadów w kotłach grzewczych oraz na otwartych przestrzeniach. Unowocześniony został system informowania o aktualnym stanie zanieczyszczenia powietrza. W miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców, rozwieszone zostały plakaty, rozdawane były ulotki.
Fot. pixabay.com













