Kredyty Czyste Powietrze

„Kredyty Czyste Powietrze” – pięć banków z umowami

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) poinformował, że podpisał pięć umów dotyczących gwarancji w programie „Czyste Powietrze” z bankami kredytującymi. Dwa banki już oferują „Kredyty Czyste Powietrze” z gwarancjami BGK. To – jak zaznacza Bank – dobra wiadomość dla Polaków, spośród których blisko połowa (46%) twierdzi, że smog jest poważnym problemem w ich okolicy (źródło https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2021/K_041_21.PDF). Dzięki kredytom z gwarancją BGK można łatwiej i na korzystniejszych warunkach wymienić piec grzewczy na bardziej proekologiczny oraz przeprowadzić termomodernizację domu.

„Kredyty Czyste Powietrze” udzielany jest na lepszych warunkach

W polskich gospodarstwach domowych zużywa się 12 mln ton węgla rocznie, co stanowi 66% z całej puli w Unii Europejskiej – zaznacza BGK, powołując się na źróło https://forum-energii.eu/pl/analizy/czyste-cieplo-2030. Dotacje z programu „Czyste Powietrze” pomagają Polakom w przeprowadzeniu termomodernizacji i wymianie pieców grzewczych na bardziej proekologiczne. Do programu dołączyły banki, które udzielają kredytów na sfinansowanie takiej inwestycji. Dzięki gwarancjom kredytowym BGK dostępność kredytu jest znacznie większa, ponieważ banki mogą proponować lepsze warunki finansowania inwestycji – tłumaczy instytucja rynku finansowego.

Jako polski bank rozwoju, BGK dba o zrównoważony rozwój kraju oraz zdrowie Polaków i dlatego dołączyliśmy do programu „Czyste Powietrze”. Dzięki gwarancji BGK kredyt z dotacją z programu „Czyste Powietrze” może być tańszy, udzielony w wyższej kwocie, czy też mieć dłuższy niż standardowo okres spłaty. To bardzo ważne, by pomóc Polakom w przejściu na mniej emisyjne źródła ciepła. Ogrzewanie paliwami stałymi w domach odpowiada za 44% całkowitej emisji szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5. Dla porównania sektor energetyczny odpowiada tylko za 5% zanieczyszczeń – powiedział Mateusz Olszak, dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń w BGK.

„Kredyty Czyste Powietrze” – trzy banki już ich udzielają

Dotychczas umowy na udzielanie kredytów z gwarancją BGK i z dotacją z programu „Czyste Powietrze”, podpisały z BGK: Alior Bank, BOŚ, BNP Paribas Bank Polska, Santander Consumer Bank i SGB-Bank. Spośród nich: BOŚ i BNP Paribas Bank Polska już udzielają „Kredytów Czyste Powietrze” z gwarancją BGK. Celem przyjętych rozwiązań jest, aby cała procedura, obejmująca złożenie wniosku o kredyt, o gwarancję i o dotację, odbywała się, z punktu widzenia klienta, w „jednym okienku” bankowym. Jest to ogromne wyzwanie dla wszystkich zaangażowanych w ten produkt instytucji. Każdy bank indywidualnie, we własnym tempie wdraża nowe rozwiązania.

Przystąpienie do programu „Czyste Powietrze” kolejnych partnerów, sprawia że dostępność finansowania na ten cel jest coraz większa i bardziej przybliża nas do wyeliminowania tzw. kopciuchów, wpływając pozytywnie na jakość powietrza, którym oddychamy. Co więcej wspiera także termomodernizację polskich domów – podkresla BGK.

„Kredyty Czyste Powietrze” – maksymalnie na 12 lat do kwoty 100 tys. zł

Kredyt Czyste Powietrze” z dotacją na częściową spłatę kapitału oraz gwarancją BGK można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość może wynieść nawet 100 tys. zł. Poza wymianą kotła, kredyt z dotacją pomoże sfinansować termomodernizację budynku czy też montaż instalacji OZE. Z pozyskanych środków warto przede wszystkim ocieplić ściany i wymienić stolarkę drzwiową i okienną. Wymiana starego pieca lub kotła nie wyeliminuje problemu utraty ciepła, gdyż przez nieocieplone ściany zewnętrzne, możemy tracić nawet do 40% energii cieplnej. Termomodernizacja budynku, przeprowadzona we właściwy sposób, przynosi znaczne oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego – zaznacza Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na podstawie media.bgk.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu