w walce z niską emisją

Krakowskie postępy w walce z niską emisją

Krakowski magistrat poinformował, że w Grodzie Kraka jest coraz mniej palenisk węglowych.

Do wtorku, 10 października przyjmowano do wypłaty wnioski rozliczeniowe związane z dofinansowaniem wymiany ogrzewania na przyjaźniejsze dla środowiska.

Dofinansowanie wymiany ogrzewania w walce z niską emisją

Na podstawie przyjętych wniosków obliczono, że w 2017 r. w Krakowie zlikwidowanych zostało blisko 6200 źródeł niskiej emisji. W oparciu o te dane magistrat zakłada, że na terenie Krakowa pozostaje jeszcze ok. 10 tys. czynnych palenisk węglowych. Co ważne, liczba ta jeszcze się zmieni, ponieważ proces inwestycyjny trwa.

Urząd Miasta Krakowa zastrzega przy tym, że ostateczny wynik akcji wymiany ogrzewana będzie znany po zaakceptowaniu wszystkich rozliczeń. Dodatkowo mieszkańcy likwidują paleniska także poza programem ograniczania niskiej emisji (PONE). Termin składania rozliczeń upłynął we wtorek (10 października br.), a akceptacja i wypłaty potrwają do 31 grudnia.

Krakowscy urzędnicy szacują, że jeżeli wszystkie inwestycje, na które udzielono dotacji zostaną zrealizowane, to w 2017 r., łącznie w mieście zlikwidowanych zostanie ok. 8 tys. palenisk węglowych. Oznaczałoby to, że na koniec bieżącego roku w Krakowie powinno pozostać jeszcze ok. 8 tys. czynnych palenisk opalanych paliwami stałymi.

Przy okazji urząd przypomina, że zakończona w 2015 r. inwentaryzacja palenisk węglowych w Krakowie wykazała istnienie w mieście 23 854 pieców, kotłów i kominków opalanych paliwami stałymi. W 2015 r. – w okresie po zakończeniu inwentaryzacji – w ramach PONE zlikwidowano 1318 palenisk. Z kolei w 2016 r. również w ramach PONE zlikwidowano 4242 paleniska. Ponadto w latach 2015-2016 poza programem PONE zlikwidowano w Krakowie ok. 2300 palenisk.

Do końca 2017 r. w Krakowie można ubiegać się o dotację w wysokości do 80% kosztów kwalifikowanych wymiany palenisk węglowych. W przyszłym roku dofinansowanie wyniesie maksymalnie już tylko 60% kosztów inwestycji.

Na podstawie krakow.pl

fot. sozosfera.pl

 

reklama